Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 21 czerwca 2016 r., sygn. III SA/Gl 232/16
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Małgorzata Jużków (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Barbara Brandys-Kmiecik, Sędzia WSA Marzanna Sałuda, Protokolant specjalista Ewa Olender, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 21 czerwca 2016 r. przy udziale - sprawy ze skargi "A" w G. na interpretacje indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1. uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną; 2. zasądza od Ministra Finansów na rzecz strony skarżącej kwotę 697 złotych (słownie: sześćset dziewięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Zaskarżoną interpretacją indywidualną z [...] r. nr [...] Dyrektor Izby Skarbowej w K. działający z upoważnienia Ministra Finansów, na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2015 r., poz. 613, w skrócie op) oraz § 2 i 6 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643), stwierdził, że stanowisko Instytutu Metali Nieżelaznych (IMN) w G. przedstawione we wniosku z [...] r. uzupełnionym pismem z 3 listopada 2015 r. o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:
- opodatkowania podatkiem VAT dotacji otrzymanej od Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) na realizację projektu "Warstwy i powłoki z udziałem renu, jego związków lub stopów - ich właściwości, zastosowania oraz metod nanoszenia" - jest nieprawidłowe,
- zasadności dokumentowania otrzymanego przez IMN od "A" SA ("A" ) wynagrodzenia fakturami VAT jest prawidłowe,
- prawo do odliczenia podatku VAT od towarów i usług nabytych w związku z realizacją powyższego projektu - jest prawidłowe.
Interpretacja została wydana w oparciu o przedstawiony w nim stan faktyczny z którego wynika, że IMN jest instytutem badawczym i zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku VAT. W ramach prowadzonej działalności wykonuje czynności opodatkowane (usługi badawczo-rozwojowe, inżynierskie, analizy chemiczne), zwolnione (pożyczki dla spółek zależnych, czynsz za jedno mieszkanie zakładowe) oraz niepodlegające opodatkowaniu (prace badawczo rozwojowe finansowane z dotacji oraz środków unijnych). Z części projektów, w których zakładana jest komercjalizacja wyników badań, IMN od całości lub strukturą odprowadza podatek VAT. Dotyczy to projektów współfinansowanych z programu operacyjnego innowacyjna gospodarka. Przedmiotem wniosku jest jednak wspólne przedsięwzięcie NCBiR, IMN oraz "A" , którego celem jest wsparcie opracowania i wdrożenia nowych innowacyjnych technologii, urządzeń, materiałów i wyrobów dla podniesienia konkurencyjności polskiej branży metali nieżelaznych. Część merytoryczną, badania przeprowadzi konsorcjum zawiązane przez IMN i wyższe uczelnie oraz inne instytuty badawcze. Rezultaty badań będą wdrożone w "A" . Liderem konsorcjum jest IMN, który zwiera umowy z konsorcjantami oraz z "A" . Na realizacja projektu, pokrycie kosztów kwalifikowanych Konsorcjum otrzymuje dofinansowanie z NCBiR (50%) oraz od "A" (50%).Środki dotacji wpływają na rachunek IMN, który będzie je rozliczał z konsorcjantami (wnioski o płatność) oraz z "A" (fakturą). Prawo własności intelektualnej do wyników projektu przysługuje wykonawcom i "A" oraz pozwala na korzystanie z wyników projektu we własnym zakresie. Umowa konsorcjum obejmująca 9 podmiotów została zawarta 15 września 2015 r. i IMN jest Liderem Konsorcjum, którego obowiązki zostały ściśle w niej określone, w tym reprezentowanie partnerów we wszystkich sprawach związanych z projektem i przekazywanie środków finansowych, podobnie jak obowiązki Konsorcjantów. Umowa z NCBiR została podpisana w dniu 10 kwietnia 2015 r. i również szczegółowo określa obowiązki każdej ze stron. Wynika z nich, że Konsorcjum uzyskuje środki na realizacje projektu (koszty wynagrodzeń, składek ZUS, zakupy materiałów i usług, aparatury), które nie będą miały wpływu na cenę sprzedanych towarów i usług, gdyż wypracowane licencje lub inne wyroby będą sprzedawane po cenach rynkowych. Środki z obu umów będą wpływać na odrębny rachunek IMN i przez niego rozliczane, ich otrzymanie nie jest zależne od wyniku prac ale realizacji zakresu rzeczowego projektu i działania Lidera są nieodpłatne.