Orzeczenie
Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 15 czerwca 2016 r., sygn. I SA/Gd 347/16
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Tomaszewska (spr.), Sędziowie Sędzia NSA Małgorzata Gorzeń, Sędzia NSA Elżbieta Rischka, Protokolant Starszy Sekretarz sądowy Dorota Kotlarek, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 15 czerwca 2016 r. sprawy ze skargi W. P. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 9 listopada 2015 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę.
Uzasadnienie
W dniu 15 października 2015 r. Województwo [...] złożyło wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku obowiązującej dla czynności aportu nieruchomości.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:
Województwo zamierza wnieść aportem nieruchomości celem zwiększenia kapitału zakładowego spółki akcyjnej (dalej: Spółka), której jest jedynym akcjonariuszem. Nieruchomości zostały nabyte przez Województwo w ramach realizacji regionalnej inwestycji [...]. Tylko jedna z nieruchomości wnoszonych aportem stanowiła własność Wnioskodawcy jeszcze przed rozpoczęciem realizacji wskazanej inwestycji. Budowę i eksploatację [...]. powierzono Spółce. Spółka zakończyła obecnie proces budowy infrastruktury kolejowej w ramach wskazanej inwestycji oraz rozpoczęła jej eksploatację. Budowa prowadzona była częściowo na nieruchomościach, które stanowią własność jedynego akcjonariusza Spółki - Województwa, a które mają stać się przedmiotem aportu do Spółki.
Spółka wykorzystuje aktualnie omawiane nieruchomości w oparciu o umowę użyczenia. Umowa użyczenia stanowi, że Spółce nie przysługuje wobec Wnioskodawcy roszczenie o zwrot nakładów poniesionych przez Spółkę na nieruchomości. We wniosku wymieniono i opisano poszczególne działki gruntu mające być przedmiotem aportu (pkt 1-91).
Województwo wyjaśniło, że nieruchomości te Skarb Państwa nabył z mocy prawa lub na podstawie umów sprzedaży od osób fizycznych. Nabycia tych nieruchomości przez Skarb Państwa nie były obciążone podatkiem od towarów i usług. Również nabycie tych nieruchomości przez Wnioskodawcę od Skarbu Państwa nie podlegało opodatkowaniu tym podatkiem. Wnioskodawca nabył prawo własności sześćdziesięciu sześciu działek od Gminy Miasta G. z bonifikatą, w trybie bezprzetargowym przewidzianym w ustawie o gospodarce nieruchomościami. W przypadku przeniesienia przez Gminę Miasta G. prawa własności części działek na rzecz Wnioskodawcy, do ceny netto nieruchomości doliczono 23% VAT. Sprzedaż pozostałych nieruchomości została zwolniona z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o podatku od towarów i usług. Jedna nieruchomość została nabyta od Gminy Ż. i była to sprzedaż opodatkowana VAT wg stawki podstawowej. Ponadto jedna nieruchomość, która stanowiła własność Wnioskodawcy jeszcze przed rozpoczęciem realizacji wskazanej inwestycji, również została nabyta od Skarbu Państwa, a nabycie to nie podlegało opodatkowaniu VAT.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right