Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 9 maja 2016 r., sygn. I SA/Wa 302/16

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Joanna Skiba Sędziowie WSA Dorota Apostolidis WSA Gabriela Nowak (spr.) Protokolant starszy sekretarz sądowy Katarzyna Krynicka po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 9 maja 2016 r. sprawy ze skargi S. W. na decyzję Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia [...] grudnia 2015 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności orzeczenia administracyjnego oddala skargę

Uzasadnienie

Minister Infrastruktury i Budownictwa decyzją z [...] grudnia 2015 r. nr [...] utrzymał w mocy własną decyzję z [...] maja 2014 r. nr [...] odmawiającą stwierdzenia nieważności orzeczenia Prezydium Rady Narodowej w W. z [...] grudnia 1966 r. nr [...] w części dotyczącej nieruchomości stanowiącej obecnie własność Skarbu Państwa, tj. dz. ew. nr [...] z obrębu [...].

Decyzję wydano w następującym stanie faktycznym i prawnym:

Prezydium Rady Narodowej w W. orzeczeniem administracyjnym z [...] grudnia 1966 r., działając na podstawie art. 1 dekretu z dnia 26 października 1945 r. o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m.st. Warszawy (Dz. U. Nr 50 poz. 279), powoływanego dalej jako "dekret", odmówiło A. W. i Z. B. przyznania prawa użytkowania wieczystego do gruntu nieruchomości położonej w W. przy ul. [...] nr hip. [...] o pow. [...] m2 wskazując, że przedmiotowy gruntu przeznaczony został pod budowę kombinatu szklarniowego, a zatem korzystanie z niego przez dotychczasowego właściciela nie da się pogodzić z przeznaczeniem w planie zagospodarowania przestrzennego.

S. W. (następca prawny byłych właścicieli) wnioskiem z 18 maja 2012 r. wystąpił o stwierdzenie nieważności orzeczenia z [...] grudnia 1966 r. wskazując, że powołanie przez organ samego planu zagospodarowania przestrzennego, nie spełnia dekretowych przesłanek do odmowy przyznania prawa użytkowania wieczystego. Nie podano bowiem, na jakim planie rozstrzygnięcie zostało oparte oraz czy dla przedmiotowego obszaru w ogóle został uchwalony i obowiązywał prawomocnie zatwierdzony plan zagospodarowania przestrzennego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00