Wyrok WSA w Warszawie z dnia 6 maja 2016 r., sygn. VII SA/Wa 1628/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Joanna Gierak-Podsiadły (spr.), , Sędzia WSA Jolanta Augustyniak-Pęczkowska, Sędzia WSA Bogusław Cieśla, , po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 6 maja 2016 r. sprawy ze skargi (...) na postanowienie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia (...) maja 2015 r., znak: (...) w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania oddala skargę
Uzasadnienie
Przedmiotem skargi wniesionej przez (...) jest postanowienie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia (...) maja 2015 r. znak: (...), wydane w następującym stanie sprawy:
Pismem z dnia (...) stycznia 2014 r. skarżące (...) zwróciło się do (...) Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o wszczęcie z urzędu na podstawie art. 31 § 1 pkt 1 ustawy Kodeks postępowania administracyjnego w zw. z art. 9 ust. 1 ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami postępowania w przedmiocie wpisu do rejestru zabytków nieruchomych województwa (...) obiektu - warsztatu mechanicznego położonego na terenie byłych (...) przy ul. (...). Stowarzyszenie wniosło nadto na podstawie art. 31 § 1 pkt 2 ustawy Kodeks postępowania administracyjnego o dopuszczenie do udziału w tym postępowaniu. We wniosku (...) podało, że ww. obiekt został skreślony z rejestru zabytków jako część zabytku nieruchomego, tj. zespołu budowlanego dawnych (...), na podstawie decyzji Generalnego Konserwatora Zabytków z dnia (...) września 2009 r.. l.dz. (...). W postępowaniu tym nie ustalono wszystkich okoliczności mających wpływ na wynik sprawy i wydano decyzję w oparciu o niekompletny materiał dowodowy (nie ustalono np., czy obiekt nie ma związków z wydarzeniami lub wybitnymi postaciami z przeszłości). Ponadto, jak wskazano, ww. obiekt został określony jako część zespołu budowlanego, nie został skreślony jako zabytek wpisany indywidulanie do rejestru zabytków nieruchomych, bo nigdy indywidualnie w tym rejestrze nie widniał.