Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 12 maja 2016 r., sygn. VI SA/Wa 3285/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Izabela Głowacka - Klimas (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Piotr Borowiecki Sędzia WSA Ewa Frąckiewicz Protokolant st. sekr. sąd. Karolina Pilecka po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 12 maja 2016 r. sprawy ze skargi A. S. i A. S. na decyzję Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia [...] października 2015 r. nr [...] w przedmiocie ustalenia podlegania obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego oddala skargę w całości

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] października 2014 r. nr [...] Dyrektor [...] Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia, działając na podstawie art. 109 ust. 1 i 4 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (t. j.: Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027 ze zm.) dalej ustawa o świadczeniach w związku z art. 104 k.p.a. oraz art. 66 ust. 1 pkt 1 lit. "e" ustawa o świadczeniach po rozpatrzeniu wniosku Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w [...] stwierdził, że Pani D. A. (uczestniczka, zainteresowana) dnia [...] października 2010 r. oraz [...] listopada 2010 r. podlegała obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu z tytułu wykonywania umowy o świadczenie usług, zawartej z [...] A. S., A. S. s.c. z siedzibą w [...].

W uzasadnieniu decyzji Dyrektor podał, że oceniając umowy zawarte przez [...] A. S., A. S. s.c. z siedzibą w [...] z D. A., przyjąć należy, iż wbrew jej nazwie, nie może być ona uznana za umowę o dzieło, gdyż to nie wynik, ale czynności i działania były istotne dla jej realizacji.

Oceniając umowy zawarte przez Płatnika składek z Panią D. A., dotyczące autorskiego opracowania i przygotowania materiałów oraz koncepcji wykładów wraz z ich poprowadzeniem w określonym wymiarze czasowym, należy zakwalifikować je jako umowy starannego działania, nie zaś umowy rezultatu. Umowy te nie mogą być uznane za umowy o dzieło, gdyż to nie wynik, ale czynności i działania w postaci działań edukacyjnych były istotne dla ich realizacji. Cechą przedmiotowych umów jest brak określenia rezultatu, uzależnionego wyłącznie od działania przyjmującego zamówienie - Ubezpieczonej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00