Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 25 maja 2016 r., sygn. II SA/Sz 26/16

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Katarzyna Sokołowska, Sędziowie Sędzia WSA Renata Bukowiecka-Kleczaj (spr.),, Sędzia WSA Marzena Iwankiewicz, Protokolant starszy sekretarz sądowy Aneta Ciesielska, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 25 maja 2016 r. sprawy ze skargi H. K. na uchwałę Rady Miejskiej w Myśliborzu z dnia 30 października 2014 r. nr LXI/483/2014 w przedmiocie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Myślibórz dla terenu "Gorzowska - Łużycka" w miejscowości Myślibórz I. stwierdza nieważność zaskarżonej uchwały w całości, II. zasądza od Burmistrza na rzecz skarżącego H. K. kwotę [...] złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Rada Miejska działając na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 5 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2013 r., poz. 594), art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz.U. z 2012 r. poz. 647), podjęła w dniu 30 października 2014 r. uchwałę nr LXI/483/2014 w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Myślibórz dla terenu "Gorzowska - Łużycka" w miejscowości Myślibórz.

H. K. pismem z dnia [...] r., wezwał Radę Miasta do usunięcia naruszenia prawa poprzez uchylenie opisanej wyżej uchwały z dnia 30 października 2014 r., która w ocenie skarżącego jest niezgodna z ustawą o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz Konstytucją RP.

Skarżący podniósł, że po uzyskaniu decyzji o warunkach zabudowy w roku 2010 wystąpił o pozwolenie na budowę budynku mieszkalnego z garażem. Decyzję o pozwoleniu na budowę otrzymał w roku 2011, zaś budowę rozpoczął w 2012 r. Dwa lata później uchwalono miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla terenu "[...] ", obejmującego m.in. działkę nr [...] należącą do skarżącego. Z załącznika graficznego do uchwały wynika, że na wspomnianej działce zaplanowano skrzyżowanie dróg, przy czym pas drogowy częściowo umieszczono w jego domu, zaś samo skrzyżowanie bezpośrednio przy budynku. Doszło do kuriozalnej sytuacji, w której w obiegu prawnym znajdują się dwa akty prawne stanowiące o zagospodarowaniu tej samej działki o sprzecznej ze sobą treści. Zaplanowane drogi dzielą jego nieruchomość na dwie działki, z których jedna stanie się bardzo wąska i jednocześnie bardzo długa, a druga stanie się niewielkim tworem w kształcie trójkąta, na którym usytuowanie zabudowy stanie się niemożliwe. Ponieważ skarżący jest rolnikiem, pozostaje w jego interesie, ażeby działka nr [...] pozostała działką rolną z zabudową zagrodową. Dochody z prowadzonego przez niego gospodarstwa rolnego stanowią dla niego źródło utrzymania, a ograniczenie mu możliwości użytkowania tej działki, w przyszłości jako działki rolnej będzie miało poważne następstwa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00