Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 12 maja 2016 r., sygn. III SA/Po 833/15
Dnia 12 maja 2016 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Lorych-Olszanowska Sędziowie WSA Mirella Ławniczak (spr.) WSA Szymon Widłak Protokolant: st. sekr. sąd. Anna Piotrowska - Żyła po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 12 maja 2016 roku przy udziale sprawy ze skargi "A" K. G., A. O. Spółki jawnej w [...] na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia [...] lipca 2015r. nr [...] w przedmiocie odmowy zwrotu podatku akcyzowego oddala skargę
Uzasadnienie
Dyrektor Izby Celnej w [...] decyzją z dnia [...] lipca 2015 roku, nr [...], po rozpatrzeniu odwołania od decyzji Naczelnika Urzędu Celnego w [...] z dnia [...] marca 2015 roku, nr [...], wydanej w sprawie zwrotu podatku akcyzowego, utrzymał w mocy decyzję organu podatkowego I instancji.
Powyższe rozstrzygnięcie zapadło w następującym stanie faktycznym.
"A" sp. j. z siedzibą w [...], zwróciła się do Naczelnika Urzędu Celnego w [...] z żądaniem zwrotu podatku akcyzowego uiszczonego od samochodu osobowych, które były przedmiotem dostawy wewnątrzwspólnotowej.
Naczelnik Urzędu Celnego odmówił zwrotu podatku akcyzowego, a w uzasadnieniu wydanego rozstrzygnięcia wskazał, że samochód objęty wnioskiem o zwrot akcyzy na dzień wywozu był pojazdem czasowo zarejestrowanymi na terytorium kraju, czyli bieg rejestracji rozpoczął się przed dniem wywozu samochodów w rozumieniu art. 107 ustawy o podatku akcyzowym.
Organ stwierdził, że wnioskodawczyni, dokonując sprzedaży spornego samochodu zagranicznemu kontrahentowi, miał świadomość, że dokonuje obrotu pojazdem zarejestrowanym. Organ wyjaśnił również, że uchylenie decyzji o rejestracji stałej, jednak fakt uchylenia tej decyzji nie niweczy skutku wcześniej wydanych decyzji o rejestracji pojazdu.
Strona wniosła odwołanie od decyzji Naczelnika Urzędu Celnego i zażądała zmiany zaskarżonej decyzji poprzez orzeczenie zwrotu podatku akcyzowego.