Orzeczenie
Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 24 listopada 2015 r., sygn. III SA/Po 555/15
Dnia 24 listopada 2015 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Marek Sachajko Sędziowie WSA Beata Sokołowska WSA Mirella Ławniczak (spr.) Protokolant: st. sekr. sąd. Janusz Maciaszek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 24 listopada 2015 roku przy udziale sprawy ze skargi "A" Spółki jawnej w [...] na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia [...] kwietnia 2015 r. nr [...] w przedmiocie odmowy zwrotu podatku akcyzowego oddala skargę
Uzasadnienie
Dyrektor Izby Celnej w [...] decyzją z dnia [...] kwietnia 2015 roku, nr [...], po rozpatrzeniu odwołania od decyzji Naczelnika Urzędu Celnego w [...] z dnia [...] grudnia 2014 roku, nr [...], wydanej w sprawie zwrotu podatku akcyzowego, utrzymał w mocy decyzję organu podatkowego I instancji.
Powyższe rozstrzygnięcie zapadło w następującym stanie faktycznym.
"A" sp. j. z siedzibą w [...], zwróciła się do Naczelnika Urzędu Celnego w [...] z żądaniem zwrotu podatku akcyzowego uiszczonego od samochodów osobowych, które były przedmiotem eksportu
Naczelnik Urzędu Celnego odmówił zwrotu podatku akcyzowego, a w uzasadnieniu wydanego rozstrzygnięcia wskazał, że samochody objęte wnioskiem o na dzień dokonania eksportu nosiły walor samochodu zarejestrowanego na terytorium kraju zgodnie z przepisami ustawy - Prawo o ruchu drogowym.
Organ uznał ponadto, że bez znaczenia dla sprawy zwrotu podatku akcyzowego jest to kto wnioskował o dokonanie rejestracji samochodów objętych wnioskiem o zwrot akcyzy. Z punktu widzenia art. 107 ustawy o podatku akcyzowym istotne jest wypełnienie kryteriów zwrotu akcyzy. Organ podatkowy nie jest uprawniony do kontroli prawidłowości postępowania prowadzonego przez inny organ administracji publicznej.
Strona wniosła odwołanie od decyzji Naczelnika Urzędu Celnego i zażądała zmiany zaskarżonej decyzji poprzez orzeczenie zwrotu podatku akcyzowego.
W uzasadnieniu odwołania wskazano, że organy administracji publicznej orzekają według stanu faktycznego i prawnego istniejącego w dacie wydawania decyzji. Obowiązek ten dotyczy także organu odwoławczego.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right