Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 13 maja 2016 r., sygn. II SA/Po 198/16
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Elwira Brychcy (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Edyta Podrazik Sędzia WSA Izabela Paluszyńska Protokolant St. sekretarz sąd. Ewa Wąsik po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 maja 2016 r. sprawy ze skargi M. D. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] stycznia 2016r. Nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji zatwierdzającej projekt podziału nieruchomości I. uchyla zaskarżoną decyzję, II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rzecz skarżącego kwotę [...] zł ([...] złotych) tytułem zwrotu kosztów sądowych.
Uzasadnienie
Decyzją z [...] sierpnia 2002 r. Burmistrz Miasta i Gminy Murowana Goślina na podstawie art. 93 i art. 96 ust. 1 i 4, art. 97 ust. 1 ustawy z 21 sierpnia 1997r. o gospodarce nieruchomościami (Dz.U. z 2000r. Nr 46, poz. 543) zatwierdził przedłożony projekt podziału nieruchomości stanowiący załącznik do decyzji; stwierdził w rozstrzygnięciu decyzji, że działki nr [...] wydzielone pod drogi publiczne (gminne) przechodzą z mocy prawa na własność gminy z chwilą, gdy decyzja o podziale stanie się ostateczną, działka nr [...] wydzielona pod poszerzenie drogi powiatowej (dz. nr [...]) przechodzi z mocy prawa na własność Powiatu z chwilą, gdy decyzja o podziale stanie się ostateczną.
Wnioskiem z 16 października 2014r. M. D. wniósł o stwierdzenie nieważności powyższej decyzji Burmistrza z [...] sierpnia 2002r. w przedmiocie zatwierdzenia projektu podziału nieruchomości.
Samorządowe Kolegium Odwoławcze wszczęło postępowanie o stwierdzenie nieważności powyższej decyzji i decyzją z dnia [...]06.2015r. stwierdziło nieważność decyzji Burmistrza Miasta i Gminy z dnia [...] sierpnia 2002r., zatwierdzającej projekt podziału nieruchomości położonej w R., działka nr [...], argumentując, że postępowanie w sprawie o podział nie było poprzedzone opinią o zgodności projektu podziału z ustaleniami planu miejscowego, względnie z warunkami zabudowy. Organ I instancji zaniechał powyższego obowiązku, czym dopuścił się naruszenia art. 93 ust. 1, 2 i 4 ustawy o gospodarstw nieruchomościami, co stanowi przesłankę do wyeliminowania zakwestionowanej decyzji z obrotu prawnego. Nadto przepis art. 98 ustawy o gospodarce nieruchomościami nie daje organowi kompetencji do rozstrzygania w sprawie własności działek drogowych. Wydanie decyzji, w zakresie którym nie może być przedmiotem rozstrzygnięcia administracyjnego stanowi jedną z przesłanek stwierdzenia nieważności przewidziana w art. 156 §1 pkt 2 K.p.a.