Wyrok WSA w Łodzi z dnia 24 maja 2016 r., sygn. III SA/Łd 194/16
Dnia 24 maja 2016 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział III w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA Ewa Cisowska-Sakrajda, Sędziowie Sędzia WSA Małgorzata Łuczyńska (spr.), Sędzia WSA Krzysztof Szczygielski, , Protokolant Specjalista Dominika Janicka, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 24 maja 2016 roku sprawy ze skargi W. Ż. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Ł. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie określenia zobowiązania w podatku akcyzowym za poszczególne miesiące 2011 r. oddala skargę. .
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] r. nr [...] Dyrektor Izby Celnej w Ł na podstawie art. 233 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz.U. z 2015 r., poz. 613 z późn. zm.), zwanej dalej o.p., utrzymał w mocy decyzję Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w Ł z dnia[...] r. nr [...] określającą W Ż zobowiązanie w podatku akcyzowym za poszczególne miesiące 2011 r., w łącznej kwocie 162 012,00 zł.
Organ II instancji przedstawiając stan faktyczny sprawy wskazał, że w 2011 r. skarżący pod firmą "[...]" W Ż świadczył usługi transportu. W ewidencji podatkowej firmy "[...]", prowadzonej na użytek podatku od towarów i usług w 2011 r., znajdowały się faktury wystawione przez Przedsiębiorstwo Usługowo Handlowe A N, [...] K , [..], NIP: [...] dokumentujące zakup oleju napędowego. Ilość oleju napędowego według faktur zakupu, na których jako dostawca wpisana była firma A N wynosiła w 2011 r. 88 920 litrów - 47 faktur. Wszystkie faktury i dowody KP były oznaczone pieczątką firmową "Przedsiębiorstwa Usługowo Handlowego A N [...]" wraz z nieczytelnym, odręcznym podpisem osoby wystawiającej dokument (według wydruku na fakturze miał to być A N). Faktury nie były podpisane przez odbiorcę paliwa. Na wszystkich fakturach znajdowała się adnotacja, iż sposobem zapłaty jest gotówka, a rodzaj paliwa to "olej napędowy". Na fakturach znajdowały się ponadto numery rejestracyjne samochodów. Postanowieniami z dnia 3 września 2014 r., 10 listopada 2014 r. i 2 grudnia 2014 r. do akt postępowania kontrolnego włączono materiał dowodowy zebrany w toku postępowania kontrolnego prowadzonego przez Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w P wobec A N w zakresie VAT za okres 1 stycznia 2011 r. - 31 października 2012 r. Według organu I instancji z dowodów tych wynikało, że w 2011 r. A N nie prowadził działalności gospodarczej, nie zawierał żadnych umów handlowych, nie nabywał towarów handlowych, nie dokonywał dostaw towarów, nie posiadał warunków technicznych i magazynowych do dokonywania obrotu paliwami, nie zatrudniał pracowników, nie wystawiał faktur VAT oraz nie przyjmował zapłat. A N nie posiadał żadnej dokumentacji księgowej. A N nie był płatnikiem podatku akcyzowego.