Wyrok WSA w Łodzi z dnia 24 maja 2016 r., sygn. III SA/Łd 195/16
Dnia 24 maja 2016 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział III w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA Ewa Cisowska-Sakrajda, Sędziowie Sędzia WSA Małgorzata Łuczyńska (spr.), Sędzia WSA Krzysztof Szczygielski, , Protokolant Specjalista Dominika Janicka, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 24 maja 2016 roku sprawy ze skargi W. Ż. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Ł. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie określenia zobowiązania w podatku akcyzowym za poszczególne miesiące 2012 r. oddala skargę. .
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] r. nr[...] Dyrektor Izby Celnej w Ł na podstawie art. 233 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz.U. z 2015 r., poz. 613 z późn. zm.), zwanej dalej o.p., utrzymał w mocy decyzję Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w Ł z dnia [...]r. nr [...] określającą W Ż zobowiązanie w podatku akcyzowym za poszczególne miesiące 2012 r., w łącznej kwocie 114 786,00 zł.
Organ II instancji przedstawiając stan faktyczny sprawy wskazał, że w 2012 r. skarżący pod firmą "[...]" W Ż świadczył usługi transportu. W ewidencji podatkowej firmy "[...]", prowadzonej na użytek podatku od towarów i usług w 2012 r., znajdowały się faktury wystawione przez Przedsiębiorstwo Usługowo Handlowe A N, [...] K, M [...], NIP: [...] dokumentujące zakup oleju napędowego. Ilość oleju napędowego według faktur zakupu, na których jako dostawca wpisana była firma A N wynosiła w 2012 r. 63 000 litrów - 28 faktur. Wszystkie faktury i dowody KP były oznaczone pieczątką firmową "Przedsiębiorstwa Usługowo Handlowego A N [...] wraz z nieczytelnym, odręcznym podpisem osoby wystawiającej dokument (według wydruku na fakturze miał to być A). Faktury nie były podpisane przez odbiorcę paliwa. Na wszystkich fakturach znajdowała się adnotacja, iż sposobem zapłaty jest gotówka, a rodzaj paliwa to "olej napędowy". Na fakturach znajdowały się ponadto numery rejestracyjne samochodów. Postanowieniami z dnia 3 września 2014 r., 10 listopada 2014 r. i [...] r. do akt postępowania kontrolnego włączono materiał dowodowy zebrany w toku postępowania kontrolnego prowadzonego przez Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w P wobec A N w zakresie VAT za okres 1 stycznia 2011 r. - 31 października 2012 r. Według organu I instancji z dowodów tych wynikało, że w 2012 r. A N nie prowadził działalności gospodarczej, nie zawierał żadnych umów handlowych, nie nabywał towarów handlowych, nie dokonywał dostaw towarów, nie posiadał warunków technicznych i magazynowych do dokonywania obrotu paliwami, nie zatrudniał pracowników, nie wystawiał faktur VAT oraz nie przyjmował zapłat. A N nie posiadał żadnej dokumentacji księgowej. A N nie był podatnikiem podatku akcyzowego. W 2012 r. również skarżący W Ż nie był zarejestrowanym podatnikiem podatku akcyzowego i nie składał deklaracji dla podatku akcyzowego AKC.