Wyrok WSA w Lublinie z dnia 31 maja 2016 r., sygn. II SA/Lu 920/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Witold Falczyński, Sędziowie Sędzia WSA Marta Laskowska-Pietrzak (sprawozdawca), Sędzia WSA Bogusław Wiśniewski, Protokolant Starszy asystent sędziego Anna Ostrowska, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 17 maja 2016 r. sprawy ze skargi Wojewody [...] na uchwałę Rady Miasta [...] z dnia 24 września 2015 r. nr XV/111/15 w przedmiocie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego stwierdza nieważność § 9 i § 11 zaskarżonej uchwały oraz stwierdza nieważność załącznika graficznego nr 1 do zaskarżonej uchwały w części obejmującej tereny oznaczone symbolem 2U i 4U.
Uzasadnienie
W. L. złożył do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie skargę (data skargi 5 listopada 2015 r.) na uchwałę nr [...] Rady Miasta P. z dnia 24 września 2015 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy M. P. Jednostka Bilansowa "F", w części obejmującej § 9 oraz § 11 uchwały, a także określone w załączniku Nr [...] do uchwały tereny oznaczone symbolem 2U oraz 4U i wniósł o stwierdzenie nieważności zaskarżonej uchwały we wskazanym zakresie.
W uzasadnieniu skargi W. L. wskazał, że zgodnie z art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2015 r. poz. 199, ze zm.), plan miejscowy uchwala rada gminy, po stwierdzeniu, że nie narusza on ustaleń studium, rozstrzygając jednocześnie o sposobie rozpatrzenia uwag do projektu planu oraz sposobie realizacji, zapisanych w planie, inwestycji z zakresu infrastruktury technicznej, które należą do zadań własnych gminy, oraz zasadach ich finansowania, zgodnie z przepisami o finansach publicznych. Część tekstowa planu stanowi treść uchwały, część graficzna oraz wymagane rozstrzygnięcia stanowią załączniki do uchwały.
Z treści art. 28 ust. 1 powyższej ustawy wynika, iż podstawę do stwierdzenia nieważności uchwały rady gminy w sprawie studium lub planu miejscowego w całości lub w części stanowi naruszenie zasad sporządzenia studium lub planu, istotne naruszenie trybu ich sporządzania, a także naruszenie właściwości organów w tym zakresie.