Orzeczenie
Wyrok WSA w Krakowie z dnia 20 maja 2016 r., sygn. I SA/Kr 446/16
|Sygn. akt I SA/Kr 446/16 | [pic] W Y R O K W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 20 maja 2016 r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, w składzie następującym:, Przewodniczący Sędzia: WSA Maja Chodacka, Sędziowie: WSA Stanisław Grzeszek, WSA Waldemar Michaldo (spr.), Protokolant: st.sekr.sąd. Bożena Piątek, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 20 maja 2016 r., sprawy ze skargi S. Sp. z o.o. (aktualnie S. Sp. z o.o.) w K. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 24 grudnia 2015 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług I. uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną, II. zasądza od Ministra Finansów na rzecz strony skarżącej koszty postępowania w kwocie 217 zł (dwieście siedemnaście złotych).
Uzasadnienie
S. sp. z o.o. z siedzibą w K - obecnie S sp. z o.o. z siedzibą w K - (dalej Spółka; wnioskodawca) zwróciła się z wnioskiem do Ministra Finansów o wydanie pisemnej interpretacji prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:
1. ustalenia momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu świadczonych usług nadzoru autorskiego;
2. możliwości wystawienia jednej zbiorczej faktury korygującej, dotyczącej świadczenia usług nadzorów autorskich na podstawie zawartej umowy w okresie od lipca 2009 r. do października 2012 r. (z wyłączeniem kwietnia 2010 r.);
3. ustalenia kursu waluty, jaki należy przyjąć w związku z wystawieniem przedmiotowej faktury korygującej;
4. stawki podatku VAT obowiązującej dla opodatkowania usług nadzorów autorskich;
5. prawa do odliczenia VAT naliczonego wykazanego na fakturze korygującej otrzymanej od członka konsorcjum.
W ramach stanu faktycznego Spółka wyjaśniła, że Krakowskie Biuro Projektów Dróg i Mostów "T" sp. z o.o. (obecnie S. sp. z o.o. następca prawny) zwana dalej Spółką, działając w konsorcjum z firmą C sp. z o.o. Biuro Projektowo - Konsultingowe (zwanym dalej: "Członkiem Konsorcjum") w dniu 15 grudnia 2006 r. zawarła umowę z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad na wykonanie prac projektowych, w tym pełnienia nadzoru autorskiego dla projektu budowy autostrady A-1 na odcinku Pyrzowice (bez węzła) - Maciejów (bez węzła), zwana dalej: "umową". W celu uregulowania wzajemnych praw i obowiązków związanych z realizacją umowy, Spółka i Członek Konsorcjum zawarli umowę konsorcjum (dalej: "umowa Konsorcjum"). Spółka i Członek Konsorcjum razem zwani są dalej "Członkami Konsorcjum" lub "Wykonawcami". Są oni czynnymi podatnikami VAT. Umowa Konsorcjum między stronami przewiduje, że Członkowie Konsorcjum będą wspólnie realizować zadanie określone w umowie. Liderem Konsorcjum została wybrana Spółka. Lider Konsorcjum upoważniony jest w imieniu Konsorcjum do złożenia wspólnie przygotowanej oferty, reprezentowania stron w postępowaniu przetargowym oraz podczas realizacji przedmiotu umowy. Lider Konsorcjum jest również uprawiony do podpisania umowy z Zamawiającym. Zawarcie umowy konsorcjum nie prowadziło do zawarcia pomiędzy Członkami Konsorcjum umowy spółki cywilnej lub umowy spółki prawa handlowego.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right