Wyrok WSA w Krakowie z dnia 31 maja 2016 r., sygn. I SA/Kr 486/16
|Sygn. akt I SA/Kr 486/16 | [pic] W Y R O K W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 31 maja 2016 r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, w składzie następującym:, Przewodniczący Sędzia: WSA Urszula Zięba (spr.), Sędziowie: WSA Wiesław Kuśnierz, WSA Waldemar Michaldo, Protokolant st. sekretarz: Iwona Sadowska - Białka, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 31 maja 2016 r., sprawy ze skarg R. P., na decyzje Dyrektora Izby Celnej, z dnia 4 września 2013 r. Nr [...],[...],[...],[...],[...],[...],, w przedmiocie podatku akcyzowego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia pojazdu, , - s k a r g i o d d a l a -, ,
Uzasadnienie
Decyzjami Dyrektora Izby Celnej z dnia 4 września 2013 r. nr [...],[...],[...], [...],[...],[...], utrzymano w mocy decyzje Naczelnika Urzędu Celnego z dnia 10 czerwca 2013 r. nr [...],[...],[...], [...],[...],[...], określające R.P. zobowiązanie podatkowe w podatku akcyzowym z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodów osobowych Volvo XC90 nr nadwozia [...] , Toyota Land Cruiser nr nadwozia [...] , rok prod. 2009, Audi Q5 nr nadwozia [...] , Volvo V70 nr nadwozia [...], Land Rover Range Rover Vogue nr nadwozia [...], Land Rover Range Rover Sport nr nadwozia [...]).
Wydane decyzje były wynikiem kontroli podatkowej, przeprowadzonej w firmie R.P. "R", której podstawowym przedmiotem działalności była sprzedaż hurtowa i detaliczna samochodów osobowych i furgonetek. Kontrola podatkowa została przeprowadzona w zakresie wywiązywania się podmiotu z obowiązków wynikających z przepisów prawa podatkowego z zakresie podatku akcyzowego.
Decyzją nr [...] określono R.P. zobowiązanie podatkowe w kwocie 20.696,00 zł. w podatku akcyzowym z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia samochodu osobowego marki Volvo XC 90, nr nadwozia [...], rok prod. 2008, poj. silnika 2400cm3, nabytego dnia 15 maja 2008r. za kwotę 44.910 EUR.
Podatnik nie złożył deklaracji uproszczonej nabycia wewnątrzwspólnotowego AKC-U dla ww. pojazdu a organ ustalił, że podatek akcyzowy od przedmiotowego nabycia nie został uiszczony. W związku z powyższym organ I instancji wszczął postępowanie podatkowe w celu określenia wysokości zobowiązania podatkowego z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego nabycia ww. samochodu i w jego trakcie przeprowadził szereg dowodów. Zwrócił się - między innymi - do producenta pojazdu, firmy V. Sp. z o. o. o przesłanie danych technicznych oraz podanie rodzaju przedmiotowego samochodu. W odpowiedzi otrzymał informację, że samochód ten został wyprodukowany, jako samochód osobowy 5 osobowy. Wystąpił też do Urzędu Celnego o przeprowadzenie w drodze pomocy prawnej oględzin ww. samochodu. Na podstawie oględzin ustalono, że; pojazd posiadał pojedynczą zamkniętą przestrzeń wewnątrz dla kierowcy i pasażerów, nadwozie typu SUV 4 drzwiowe oraz podnoszoną klapę bagażnika. W kabinie pojazdu stwierdzono 5 miejsc siedzących wraz z wyposażeniem zabezpieczającym (pasy bezpieczeństwa), tylne okna wzdłuż dwubocznych paneli, obicie foteli skórzane, pojazd nie posiadał stałej przegrody pomiędzy przestrzenią dla kierowcy i pasażerów. Pojazd był wyposażony w dywaniki, wentylację, oświetlenie, popielniczki, wykładzinę podłogową, boczną, uchwyty górne dla pasażerów, odtwarzacz cd,/mp3, alufelgi. Pojazd posiadał poduszki powietrzne, odtwarzacz dvd z wyświetlaczem w zagłówkach siedzeń przednich. W trakcie oględzin wykonano 22 szt. zdjęć oraz wykonano kserokopię dowodu rejestracyjnego nr [...]. Dodatkowo przesłuchano w charakterze świadka W.Z. (ówczesnego właściciela pojazdu), który zeznał, że samochód wizualnie w chwili zakupu wyglądał, jak w dniu oględzin.