Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 12 maja 2016 r., sygn. II SA/Go 135/16
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Grażyna Staniszewska Sędziowie Sędzia WSA Krzysztof Dziedzic (spr.) Sędzia WSA Adam Jutrzenka-Trzebiatowski Protokolant st. sekr. sąd. Elżbieta Dzięcielewska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 12 maja 2016 r. sprawy ze skargi Z.P. na rozkaz personalny Komendanta Wojewódzkiego Policji z dnia [...] r., nr [...] w przedmiocie zwolnienia ze służby oddala skargę.
Uzasadnienie
Rozkazem personalnym nr [...] z dnia [...] listopada 2015 roku Komendant Powiatowy Policji, na podstawie art. 41 ust. 2 pkt 9 w związku z art. 45 ust. 3 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990r. o Policji (Dz.U. 2015. 355 j.t. ze zm.), zwolnił st. sierż. Z.P. ze służby w Policji z dniem [...] listopada 2015r.
W uzasadnieniu organ wskazał, m.in., że po otrzymaniu informacji z Prokuratury Okręgowej o przedstawieniu w dniu [...] maja 2014 roku zarzutów wobec Z.P. popełnienia przestępstw określonych w kodeksie karnym, w dniu [...] maja 2014 roku zawiesił go w czynnościach służbowych na okres 3 miesięcy tj. od dnia [...] maja 2014 roku do dnia [...] sierpnia 2014 roku. Dnia 25 czerwca 2014 roku przeciwko Z.P. został skierowany do Sądu Rejonowego akt oskarżenia. Po upływie 3 miesięcy zawieszenia strony w czynnościach służbowych, Komendant Powiatowy Policji, z uwagi na wagę stawianych zarzutów i trwający nadal proces sądowy, rozkazem personalnym nr [...] z dnia [...] sierpnia 2014 roku przedłużył okres zawieszenia st. sierż. Z.P. w czynnościach służbowych do czasu zakończenia postępowania karnego. Komendant Powiatowy Policji zwrócił się do Sądu Rejonowego o informację na jakim etapie jest prowadzone postępowanie karne. Sąd Rejonowy poinformował o wyznaczeniu terminu publikacji wyroku na dzień [...] października 2015 roku. Po tym czasie brak było informacji z sądu czy sprawa karna została zakończona. Komendant Powiatowy Policji ponownie zwrócił się do Sądu Rejonowego o informację w tej sprawie. Sąd Rejonowy pismem z dnia [...] października 2015 roku poinformował, że wyznaczono termin rozprawy na dzień 3 grudnia 2015 roku. W ocenie organu, informacja ta, w świetle wielokrotnego już odraczania przez sąd rozprawy na inny termin, potwierdziła fakt niezakończenia postępowania karnego toczącego się wobec funkcjonariusza i dała Komendantowi Powiatowemu Policji podstawę do twierdzenia, że ustalenie ostatecznego terminu zakończenia przedmiotowego postępowania karnego jest niemożliwe. Organ I instancji wyjaśnił też przyczyny odmowy przesłuchania strony na okoliczność sytuacji osobistej i życiowej oraz przeprowadzenia dowodu z akt Sądu Rejonowego o sygn. [...]. Uznał, że żaden z tych dowodów nie miałby znaczenia w prowadzonym postępowaniu administracyjnym. W konsekwencji powyższego, biorąc pod uwagę, że nie ustały przesłanki, będące przyczyną zawieszenia funkcjonariusza w czynnościach służbowych, jak również fakt, iż upłynął już okres 12 miesięcy zawieszenia st. sierż. Z.P. w czynnościach służbowych, Komendant Powiatowy Policji, zgodnie z art. 41 ust. 2 pkt 9 cyt. ustawy, postanowił zwolnić Z.P. ze służby w Policji z dniem [...] listopada 2015 roku.