Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 18 maja 2016 r., sygn. II SA/Go 336/16

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Aleksandra Wieczorek Sędziowie Sędzia WSA Michał Ruszyński Sędzia WSA Grażyna Staniszewska (spr.) Protokolant sekr. sąd. Stanisława Maciejewska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 18 maja 2016 r. sprawy ze skargi Wojewody na uchwałę Rady Miejskiej Nr XV/68/15 z dnia 29 października 2015 r. w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenów położonych w [...] I. stwierdza nieważność zaskarżonej uchwały, II. zasądza od Gminy [...] na rzecz skarżącego Wojewody kwotę 480 (czterysta osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Rada Miejska na sesji w dniu 29 października 2015 r. podjęła uchwałę Nr XV/68/15 w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenów położonych w obrębie [...]. Uchwała ogłoszona została w Dzienniku Urzędowym Województwa z 2015 r. pod numerem 1835.

W piśmie z dnia [...] marca 2016 r. Wojewoda działając na podstawie art. 93 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz.U. z 2015 r., poz. 1515 ze zm., dalej zwanej u.s.g.) zaskarżył w/w uchwalę, zarzucając jej istotne naruszenie art. 28 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 199 ze zm., dalej zwanej u.p.z.p.) i wnosząc o stwierdzenie jej nieważności w całości.

Wojewoda w pierwszej kolejności zwrócił uwagę na rozbieżność miedzy tytułem uchwały a przyjętą w uchwale podstawą prawną. Przedmiot zaskarżonej uchwały stanowi zmiana miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenów położonych w obrębie [...]. Przed zmianą obszar ten objęty był regulacją uchwały Nr XVIII/95/99 z dnia 9 grudnia 1999 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego zakładu przetwórstwa mięsnego we wsi [...].

Wojewoda zauważył, iż w świetle przepisów u.p.z.p. zmiana regulacji planistycznych, może nastąpić w sposób dwojaki: przez podjęcie uchwały o przystąpieniu do zmiany planu miejscowego bądź przez podjęcie uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia nowego planu miejscowego, stwierdzając, iż zamiar wprowadzenia istotnych zmian w planie miejscowym może uzasadniać uchwalenie nowego planu miejscowego, natomiast wprowadzenie zmian o ograniczonym zakresie przedmiotowym dokonane może być w trybie zmiany obowiązującego planu miejscowego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00