Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Postanowienie WSA w Gdańsku z dnia 20 maja 2016 r., sygn. III SA/Gd 209/16

Przywrócenie terminu

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Alina Dominiak po rozpoznaniu w dniu 20 maja 2016 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi S. D. na uchwałę Zarządu Powiatu z dnia 25 marca 2015r. nr [...] w przedmiocie sprawowania w imieniu Zarządu Powiatu kontroli nad podmiotami organizującymi pracę z rodziną oraz placówkami wsparcia dziennego będących jednostkami organizacyjnymi Powiatu postanawia: odmówić skarżącej przywrócenia terminu do wniesienia skargi.

Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia 9 marca 2016 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku odrzucił skargę S. D. na uchwałę Zarządu Powiatu z dnia 25 marca 2015r. Nr [...], ponieważ skarga została wniesiona po upływie terminu do jej wniesienia.

W dniu 24 marca 2016 r. skarżąca wniosła o przywrócenie terminu do wniesienia skargi wskazując, że uchybiła terminowi nie ze swojej winy. Zarząd Powiatu nie pouczył jej o sposobie i terminie wniesienia skargi do sądu administracyjnego. Skargę wniosła w 30-dniowym terminie, a to, że do Zarządu dotarła ona później nie było wynikiem jej działania, lecz terminów dostarczania przesyłek przez pocztę, a potem szybkości działania sądu, na co nie miała wpływu. Wskazała, że w orzecznictwie sądowym jako okoliczności, które uprawdopodabniają brak winy w niedochowaniu terminu wskazuje się brak lub błędne pouczenie. Brak pouczenia powinien skutkować przywróceniem terminu do wniesienia skargi. Wskazała na liczne orzeczenia sądów administracyjnych stwierdzając, że wynika z nich , że w prawie administracyjnym nie przyjmuje się fikcji powszechnej znajomości prawa i to organ powinien czuwać , by strona nie poniosła szkody z powodu nieznajomości prawa. Ponadto z orzeczeń tych wynika, że brak obowiązku pouczania o prawie i terminie zaskarżania uchwał gminy- w niniejszej sprawie zarządu powiatu- sprawia, że interpretacja przepisu art. 86 §1 p.p.s.a. powinna umożliwiać skarżącym w okolicznościach, które zaistniały również w niniejszej sprawie, tj. w sytuacji nieznajomości przepisów regulujących postępowanie w sprawie zaskarżania do sądu uchwał z zakresu administracji publicznej, przywrócenie terminu do wniesienia skargi.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00