Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 6 kwietnia 2016 r., sygn. III SA/Po 26/16

 

Dnia 6 kwietnia 2016 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Marek Sachajko (spr.) Sędziowie WSA Beata Sokołowska WSA Walentyna Długaszewska Protokolant: st. sekr. sąd. Anna Zys-Ruszkowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 6 kwietnia 2016 roku przy udziale sprawy ze skargi A. Spółki Akcyjnej w K. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w P. z dnia [...] grudnia 2015r. nr [...] w przedmiocie odmowy zwrotu podatku akcyzowego oddala skargę

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia [...] lutego 2015 r. firma A. spółka akcyjna w K. (zwana także: "skarżącą"), zwróciła się do Naczelnika Urzędu Celnego w P. o dokonanie zwrotu podatku akcyzowego z tytułu dostawy wewnątrzwspólnotowej trzech samochodów osobowych marki Volkswagen o numerach VIN [...],[...],[...].

Po rozpatrzeniu zgromadzonego materiału dowodowego Naczelnik Urzędu Celnego w P. decyzją nr [...] z dnia [...] września 2015 r. odmówił zwrotu podatku akcyzowego odnośnie pojazdów ujętych we wniosku na kwotę 6.300,00 zł.

W uzasadnieniu decyzji organ wskazał, że w myśl art. 107 ust. 1 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym zwrot podatku akcyzowego przysługuje podmiotowi, który nabył prawo rozporządzania samochodem osobowym jak właściciel i który dokonuje dostawy wewnątrzwspólnotowej albo eksportu niezarejestrowanego wcześniej na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym samochodu osobowego, od którego akcyza została zapłacona na terytorium kraju. Organ wskazał, że akcyza została uiszczona, a wniosek o jej zwrot został złożony w terminie. Wnioskodawca nabył prawo rozporządzania pojazdami jak właściciel przed dniem dokonania eksportu. Zamówienia transportu nr [...] i [...] zostały wystawione dla podmiotu wskazanego w polu 16 dokumentu CMR, tj. [...]. Numery VIN samochodów wskazanych w zamówieniach transportowych pokrywają się z numerami identyfikacyjnymi w dokumencie CMR oraz w komunikacie IE599. Faktura nr [...] za transport trzech samochodów do Szwajcarii została wystawiona przez zleceniodawcę usługi. Wymienione dokumenty pozwoliły uznać organowi, że eksport samochodów osobowych będących przedmiotem postępowania został dokonany w imieniu wnioskodawcy. Organ zaznaczył, że ze zgromadzonego w trakcie postępowania podatkowego materiału dowodowego wynika, że w przypadku przedmiotowych pojazdów została naruszona przesłanka dotycząca braku rejestracji przed dokonaniem dostawy wewnątrzwspólnotowej. Przedmiotowe samochody zostały zarejestrowane czasowo na terenie RP w dniach [...] marca i [...] kwietnia 2014r., a następnie dokonano ich eksportu ([...] kwietnia 2014 r.). Rejestracji stałej dokonano [...] i [...] kwietnia 2014 r. Według organu skarżącej nie przysługuje zwrot zapłaconego podatku, ponieważ rejestracja przedmiotowych samochodów nastąpiła przed dokonaniem eksportu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00