Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 9 grudnia 2015 r., sygn. III SA/Po 895/15
Dnia 9 grudnia 2015 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Mirella Ławniczak Sędziowie WSA Walentyna Długaszewska WSA Marek Sachajko (spr.) Protokolant: st. sekr. sąd. Anna Piotrowska - Żyła po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 9 grudnia 2015 roku przy udziale sprawy ze skargi M. S. j. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Poznaniu z dnia [...] czerwca 2015 r. nr [...] w przedmiocie odmowy zwrotu podatku akcyzowego oddala skargę
Uzasadnienie
Wnioskiem z dnia 9 lipca 2015 r. przedsiębiorca - [...] spółka jawna w [...] (zwany również: "skarżącym") zwrócił się do Naczelnika Urzędu Celnego w [...] o dokonanie zwrotu podatku akcyzowego w łącznej kwocie [...] zł z tytułu eksportu trzech samochodów osobowych marki Seat o numerach VIN: [...],[...],[...].
Do wniosku załączone zostały następujące dokumenty: listy przewozowy CMR, potwierdzenia wywozu IE599, faktury sprzedaży eksportowej ww. samochodów przez wnioskodawcę, potwierdzenia realizacji przelewów, dokumenty potwierdzające zapłatę akcyzy na terytorium kraju, potwierdzenie odbioru pojazdów przez kontrahenta zagranicznego.
W toku prowadzonego postępowania organ I instancji ustalił na podstawie danych z systemu teleinformatycznego Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK) daty pierwszej rejestracji przedmiotowych samochodów. Ponadto organ zwrócił się do skarżącego o dostarczenie dokumentów związanych z transportem przedmiotowych samochodów do odbiorcy oraz o wyjaśnienie, jakie były warunki dostawy. Skarżący w odpowiedzi na wezwanie poinformował, że zwrócił się do Urzędu Celnego o sprostowanie zgłoszenia celnego w zakresie określenia warunków dostawy oraz załączył potwierdzenie odbioru z dnia [...] listopada 2014r., w którym warunki dostawy określono jako DDU.
Po zakończeniu postępowania decyzją nr [...] z dnia [...] stycznia 2015 r. Naczelnik Urzędu Celnego w [...] odmówił zwrotu podatku akcyzowego od ww. samochodów osobowych w kwocie [...] zł. Uzasadniając swoje rozstrzygnięcie organ I instancji podkreślił, że wnioskodawca nie spełnił dwóch warunków zwrotu podatku akcyzowego określonych w art. 107 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym. Nie spełniony został, zdaniem organu, warunek dotyczący braku rejestracji na terytorium kraju zgodnie z przepisami Prawo o ruchu drogowym oraz warunek wykonania dostawy związanej z eksportem przez siebie lub zlecenie jej wykonania we własnym imieniu.