Orzeczenie
Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 6 kwietnia 2016 r., sygn. II SA/Po 76/16
Dnia 6 kwietnia 2016 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Wiesława Batorowicz (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Elwira Brychcy Sędzia WSA Danuta Rzyminiak-Owczarczak Protokolant st. sekr. sąd. Ewa Wąsik po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 30 marca 2016 roku sprawy ze skargi H. M. na decyzję Wojewody Wielkopolskiego z dnia [...] listopada 2015r. Nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania administracyjnego oddala skargę
Uzasadnienie
Podaniem z dnia [...] kwietnia 2015 r. H. M. (dalej: "Wnioskodawczyni" lub "Skarżąca"), reprezentowana przez pełnomocnika, zwróciła się do Zarządu Geodezji i Katastru Miejskiego Miasta P. o zwrot nieruchomości położonej w P., zapisanej w księdze wieczystej KW nr [...], oznaczonej w ewidencji gruntów: obręb [...], arkusz mapy [...], działka nr [...] o powierzchni [...] m2 (dalej: "Nieruchomość").
Postanowieniem z dnia [...] maja 2015 r., nr [...], Wojewoda Wielkopolski wyznaczył Starostę P. do załatwienia sprawy zwrotu Nieruchomości.
Decyzją z dnia [...] sierpnia 2015 r., nr [...], Starosta P. (dalej: "Starosta" lub "organ pierwszej instancji"), działając na podstawie art. 104 § 1 i 105 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (dalej: "K.p.a.") oraz art. 136 ust. 3, art. 137 ust 1, art. 139, art. 140 ust. 1-4, art. 152, art. 216 ust. 2 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (dalej: "u.g.n."), orzekł o umorzeniu postępowania o zwrot Nieruchomości.
W uzasadnieniu powyższego rozstrzygnięcia organ pierwszej instancji podniósł, że zgodnie z orzecznictwem sądów administracyjnych, art. 216 u.g.n. nie obejmuje przepisów ustawy z dnia 29 kwietnia 1985 r. o gospodarce gruntami i wywłaszczaniu nieruchomości (dalej: "u.g.g.w.n."), na mocy których przechodziły na własność Skarbu Państwa grunty pod drogi i ulice w związku z zatwierdzeniem podziału nieruchomości. Jakkolwiek dokonywało się to za odszkodowaniem, to jednak nie było to wywłaszczenie nieruchomości, przejście bowiem na własność Państwa następowało z mocy prawa, bez potrzeby wydawania jakiejkolwiek decyzji w tym przedmiocie.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right