Postanowienie WSA w Opolu z dnia 7 kwietnia 2016 r., sygn. II SAB/Op 76/15
Prawo pomocy
Referendarz sądowy w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Opolu Violetta Radecka po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 7 kwietnia 2016 r. wniosku S. P. o przyznanie prawa pomocy w zakresie zwolnienia od kosztów sądowych w całości w sprawie ze skargi S. P. na bezczynność Starosty Strzeleckiego w przedmiocie wznowienia postępowania w sprawie pozwolenia na budowę postanawia: 1) zwolnić skarżącego od wpisu sądowego od skargi, 2) w pozostałym zakresie, wniosek oddalić.
Uzasadnienie
Działająca w imieniu S. P. - B. P., wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu skargę na bezczynność Starosty Strzeleckiego w zakresie wznowienia postępowania w sprawie pozwolenia na budowę.
Na skutek zarządzenia Przewodniczącego Wydziału II z dnia 25 stycznia 2016 r., skarżący został wezwany do uiszczenia w terminie 7 dni, wpisu od skargi w wysokości 100 zł, pod rygorem odrzucenia skargi. W terminie zakreślonym do dokonania żądanej czynności, skarżący złożył na urzędowym formularzu wniosek o przyznanie prawa pomocy w zakresie zwolnienia od kosztów sądowych w całości.
Uzasadniając wniosek stwierdził, że jest osobą starszą z ograniczeniem zdrowotnym, ze stwierdzonym stopniem inwalidztwa - [...]%, bezrobotną, mieszkającą w [...]. Oświadczył, że utrzymuje się z zasiłku dla osób bezrobotnych, którym nie przysługuje zasiłek z tytułu ubezpieczenia od bezrobocia. Zasiłek ten, zwany [...] jest zasiłkiem dla zabezpieczenia podstawowych potrzeb życiowych i jest odpowiednikiem zasiłku z pomocy społecznej, a jego wysokość jest minimum socjalnym przysługującym w tym kraju. Dodał, że zasiłek jest w całości wykorzystywany przez niego na podstawowe potrzeby życiowe. Podniósł, że w [...], w przeciwieństwie do Polski, osoby utrzymujące się z takich zasiłków są zwolnione z opłat sądowych na wniosek i obywatele z innych krajów, wykazujące się utrzymywaniem się z zasiłku w swoim kraju, nawet jakby był wyższy od [...], są zwalniane od opłat sądowych. Skarżący wskazał, że jego wiek i stan zdrowia nie pozwalają na zatrudnienie zarobkowe, nawet dorywcze, a od września 2015 r. do chwili obecnej skarżący znajduje pod stała opieką lekarską. Skarżący podniósł, że zaciągnięcie pożyczki nie jest możliwe, bowiem skarżący nie ma stałego miejsca zamieszkania na terenie Polski. Oświadczył ponadto, że posiada 1/3 domu [...]m² domu - współwłasność z małżonką (wartość domu ok. 300.000 zł - w tym dwie izby należą do skarżącego), a także 1/3 z [...] działki zabudowanej, na której stoi dom. Wartość domu jest trudna do oszacowania z uwagi na wiek domu. Skarżący wykazał, że otrzymuje zasiłek w wysokości [...] euro; [...] euro to koszta zakupu artykułów spożywczych, [...] euro - opłaty za telefon, [...] euro - opłaty za energię elektryczną, [...] euro - koszt zakupu środków przeciwbólowych, [...] euro - koszty protezy dentystycznej (36 rat x [...] euro), [...]-[...] euro - koszt komunikacji autobusowej, [...] euro - koszty bieżącego utrzymania (żarówki, wykładziny, farby, itp.), odzież, [...] euro - koszty rehabilitacji (basen + dojazd), [...] euro - TV, prasa, książki, a reszta to od czasu do czasu kieszonkowe dla dzieci, czy inne nieprzewidywalne wydatki. Ponadto, skarżący podał, że otrzymuje [...] euro na pokrycie kosztów mieszkania z ogrzewaniem i dodatkowymi kosztami, określonymi w umowie najmu.