Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 21 kwietnia 2016 r., sygn. I SA/Gl 1031/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Eugeniusz Christ (spr.), Sędziowie WSA Beata Machcińska, Wojciech Organiściak, Protokolant Katarzyna Lisiecka-Mitula, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 7 kwietnia 2016 r. sprawy ze skargi J. G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odpowiedzialności osoby trzeciej za zaległości podatkowe w podatku od nieruchomości za lata 2009-2013 oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją dnia [...] r. Nr [...], wydaną na podstawie art. 233 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. 2015.613), po rozpatrzeniu odwołania pana J. G. (dalej strona), od decyzji Prezydenta Miasta M. (dalej organ podatkowy), z dnia [...] r. nr [...] w sprawie odpowiedzialności członka zarządu PPUH "A" Sp. z o.o. w M. (dalej Spółka), za zaległości podatkowe tej Spółki z tytułu podatku od nieruchomości za okres od 1 stycznia 2009 r. do 31 grudnia 2013 r., Samorządowe Kolegium Odwoławcze w K. (dalej SKO lub Kolegium), utrzymało w mocy decyzję organu podatkowego.

Uzasadniając rozstrzygnięcie SKO przytoczyło treść art. 116 § 1 i § 2 O.p. i stwierdziło, że w latach 2009-2013 Spółka składała deklarację na podatek od nieruchomości, lecz należnego podatku nie uregulowała. Organ podatkowy złożył zawiadomienie w tej sprawie do Naczelnika Urzędu Skarbowego w M. tj. o wykroczenie skarbowe przeciwko stronie jako prezesowi Spółki. Należności podatkowe z tytułu podatku od nieruchomości nie były uiszczane od listopada 1996 r., egzekwowane były jedynie pojedyncze kwoty. Na sporne zaległości zostały wystawione tytuły wykonawcze, a organem egzekucyjnym był organ podatkowy. Postanowieniem z dnia [...] r. organ egzekucyjny umorzył postępowanie egzekucyjne z uwagi na jego bezskuteczność. W uzasadnieniu wskazano, że wszelkie próby zastosowania środków egzekucyjnych w postaci zajęcia rachunków bankowych czy zajęcia wierzytelności okazały się bezskuteczne. Próby sprzedaży licytacyjnej przedmiotowej nieruchomości przez komornika sądowego również okazały się bezskuteczne. Zobowiązania wynikające z tytułów wykonawczych zostały częściowo zabezpieczone przez wpis hipoteki. Z uwagi na zbyt dużą ilość wpisów hipoteki przez wierzycieli księga wieczysta przedmiotowej nieruchomości znajduje się obecnie w K. , a kierowane wnioski (w tym organu podatkowego) zostały zawieszone. W związku z powyższym postanowieniem z dnia [...] r. organ podatkowy wszczął z urzędu wobec strony postępowanie zakończone decyzją, od której wniesiono odwołanie.

Zobacz także
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00