Wyrok WSA w Warszawie z dnia 1 marca 2016 r., sygn. I SA/Wa 1712/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Elżbieta Lenart Sędziowie WSA Joanna Skiba (spr.) WSA Tomasz Szmydt Protokolant starszy sekretarz sądowy Katarzyna Krynicka po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 1 marca 2016 r. sprawy ze skargi D. S.A. z siedzibą w W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia [...] lipca 2015 r. nr [...] w przedmiocie opłaty adiacenckiej oddala skargę
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] lipca 2015 r. nr [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze w W. po rozpatrzeniu odwołania radcy prawnego M. J. pełnomocnika D. Spółki Akcyjnej od decyzji Prezydenta W. nr [...] z dnia [...] kwietnia 2015 r. w sprawie ustalenia opłaty adiacenckiej w wys. [...] z tytułu wzrostu wartości nieruchomości oznaczonej jako działki ewidencyjne od nr [...] oraz od nr [...] z obrębu [...] o łącznej pow. [...] m2 wywołanego zatwierdzeniem projektu podziału nieruchomości, ostateczną decyzją nr [...] z dnia [...] grudnia 2012 r.- utrzymało w mocy zaskarżoną decyzję.
W uzasadnieniu organ przedstawił następujący stan faktyczny i prawny sprawy:
Prezydent W. decyzją nr [...] z dnia [...] kwietnia 2015 r. ustalił opłatę adiacencką w wysokości [...] zł z tytułu wzrostu wartości nieruchomości oznaczonej jako działki ewidencyjne od nr [...] oraz od nr [...] z obrębu [...] o łącznej pow. [...] m2. Decyzję uzasadniono tym, że na wniosek właścicieli nieruchomości KW [...] położonej w W. w [...] przy ul. [...], decyzją nr [...] z dnia [...] lutego 2012 r. został zatwierdzony projekt podziału tej nieruchomości ma działki ewidencyjne od nr [...], od nr [...] i od nr [...] z obrębu [...].
Od decyzji Prezydenta W. nr [...] z dnia [..] kwietnia 2015 r. wpłynęło odwołanie radcy prawnego M. J. pełnomocnika D.Spółki Akcyjnej.
Rozpoznając złożone odwołanie Kolegium wskazało, że zgodnie z wymogiem art. 98a ustawy z dnia 21 sierpnia 1997r. o gospodarce nieruchomościami, jeżeli w wyniku podziału nieruchomości dokonywanego na wniosek właściciela, wzrośnie jej wartość, prezydenta miasta może w drodze decyzji ustalić opłatę adiacencką z tego tytułu w okresie 3 lat od dnia, w którym decyzja o podziale stała się ostateczna lub orzeczenie o podziale prawomocne. Zgodnie z uchwałą R. nr [...] z dnia [...] stycznia 2008 r. w sprawie ustalenia stawki procentowej opłaty adiacenckiej z tytułu wzrostu wartości nieruchomości w wyniku podziału, stawka procentowa ustalona została na poziomie 30% różnicy wartości nieruchomości.