Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 3 marca 2016 r., sygn. II SA/Wa 1441/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Anna Mierzejewska, Sędziowie WSA Ewa Grochowska-Jung (spr.), Andrzej Kołodziej, Protokolant starszy sekretarz sądowy Izabela Kaliszewska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 3 marca 2016 r. sprawy ze skargi B. S. na orzeczenie Centralnej Wojskowej Komisji Lekarskiej z dnia [...] lipca 2015 r. nr [...] w przedmiocie zdolności do pełnienia zawodowej służby wojskowej uchyla zaskarżone orzeczenie oraz utrzymane nim w mocy orzeczenie Rejonowej Wojskowej Komisji [...] w G. nr [...] z dnia [...] maja 2015 r.

Uzasadnienie

Orzeczeniem numer [...] z dnia [...] maja 2015 roku Rejonowa Wojskowa Komisja Morsko - Lekarska w [...] uznała kandydata do służby wojskowej B. S. za niezdolnego do służby wojskowej z powodu tatuaży przedramienia lewego i prawego, ramienia lewego oraz pleców z powołaniem się na § 2 pkt 9 kategoria zdolności N - zał.1, Grupa I. W uzasadnieniu wskazano, że stwierdzone na podstawie wykonanych badań rozpoznanie 1 powoduje niezdolność do pełnienia zawodowej służby wojskowej na podstawie wykazu stanowiącego załącznik Nr 1 do Rozporządzenia MON z dnia 8 stycznia 2010 r. (Dz.U. z 2010 r., Nr 15, poz. 80 ze zm.).

Od powyższego orzeczenia B. S. wniósł odwołanie, w którym wskazał, iż przepisy nie zabraniają żołnierzowi tatuowania ciała, jednak nie wszystkie "rysunki" są dozwolone. Nie ma natomiast wyraźnych wytycznych dotyczących kryteriów granicy biegnącej pomiędzy tatuażem szpecącym i nieszpecącym. Podniósł, że komisje orzekające w poszczególnych częściach kraju bardzo odmiennie kwalifikują tatuaże, jedne komisje kwalifikują je według § 8 pkt 2 rozporządzenia inne według § 9 pkt 2 w ten sposób dyskwalifikując kandydata na żołnierza zawodowego. Zadeklarował noszenie ubrań zasłaniających tatuaże oraz obiecywał sukcesywne usuwanie posiadanych tatuaży.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00