Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 3 marca 2016 r., sygn. II SA/Po 74/16
Dnia 03 marca 2016 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Elwira Brychcy Sędziowie Sędzia WSA Wiesława Batorowicz Sędzia WSA Tomasz Świstak (spr.) po rozpoznaniu w postępowaniu uproszczonym na posiedzeniu niejawnym w dniu 03 marca 2016 roku sprawy ze skargi K.J. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] 2015r. Nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania rozgraniczeniowego oddala skargę
Uzasadnienie
W dniu 15 września 2015 r. M. J. i Z. J. wnieśli do Wójta Gmin T. o dokonanie rozgraniczenia działek nr [...],[...],[...],[...],[...] i [...] położonych w C. stanowiących własność wnioskodawców z nieruchomością oznaczoną numerem działki 567/4 stanowiącą własność K. J..
Postanowieniem z [...] 2015 r., znak [...] Wójt Gminy T. odmówił wnioskodawcom wszczęcia postępowania rozgraniczenia nieruchomości położonej obręb C. oznaczonej numerem ewidencyjnym [...],[...],[...] i [...] , [...] i [...] stanowiącej z nieruchomością o numerze ewidencyjnym [...] położonej obręb C. stanowiącą własność K. J..
W uzasadnieniu organ wyjaśnił, iż zgodnie z art. 29 i 30 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. prawo geodezyjne i kartograficzne postępowanie rozgraniczeniowe wszczyna się na wniosek zainteresowanych stron w celu ustalenia przebiegu granic i utrwalenia punktów granicznych. Z informacji uzyskanych ze Starostwa Powiatowego w T. wynika, że przebieg granicy pomiędzy działkami położonymi w obrębie Cisa został ustalony w dniu 7 marca 2015 r. zgodnie z przepisami § 37, § 38 i § 39 rozporządzenia w sprawie ewidencji gruntów i budynków. W zasobie geodezyjnym znajdują się dokumenty dotyczące ustalenia wyżej opisanej granicy. Mając powyższe na względzie nie ma podstaw wszczęciu postępowania rozgraniczeniowego.