Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 8 marca 2016 r., sygn. II SA/Po 1138/15

 

Dnia 8 marca 2016 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Barbara Drzazga Sędziowie Sędzia WSA Edyta Podrazik (spr.) Sędzia WSA Izabela Paluszyńska Protokolant st. sekr. sąd. Ewa Wąsik po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 8 marca 2016 roku sprawy ze skargi E. O. Sp. z o.o. z siedzibą w P. na decyzję Wojewody Wielkopolskiego z dnia [...] października 2015 roku Nr [...] w przedmiocie zezwolenia na zajęcie nieruchomości I. uchyla zaskarżoną decyzję, II. zasądza od Wojewody Wielkopolskiego na rzecz skarżącej kwotę 457,- zł (czterysta pięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] czerwca 2015 r., nr [...], Starosta K. na podstawie art. 124 ust. 1a ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2014 r., poz. 518 z późn. zm., dalej: "u.g.n.") w zw. z art. 124a u.g.n. oraz art. 104, art. 107 i art. 108 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2013 r., poz. 267 z późn. zm., dalej: "k.p.a."). udzielił E. O. Sp. z o.o. w P. zezwolenia na niezwłoczne zajęcie części nieruchomości położonej w N. W., gmina Ś., oznaczonej jako działka nr [...], dla której Sąd Rejonowy w K. prowadzi księgę wieczystą KW nr [...], stanowiącej własność M. O., i wykonanie czynności związanych z przebudową linii po trasie istniejącej linii wysokiego napięcia 110 kV relacji Ś.-L. G., polegającej na wymianie wszystkich elementów linii (słupów z fundamentami, przewodów i izolatorów) na nowe elementy. Część nieruchomości objęta tym zezwoleniem określona została na załączniku graficznym do powyższej decyzji. Ponadto rozstrzygnięciu temu nadano rygor natychmiastowej wykonalności.

W uzasadnieniu organ I instancji wyjaśnił, że decyzją z dnia [...] czerwca 2015 r., nr [...], Starosta K. ograniczył na wniosek E. O. Sp. z o.o. sposób korzystania z przedmiotowej nieruchomości gruntowej przez udzielenie zezwolenia na założenie oraz przeprowadzenie przewodów i urządzeń służących do przysłania energii elektrycznej, tj. na przebudowę istniejącej napowietrznej elektroenergetycznej jednotorowe / dwutorowej linii 100 kV Ś. - L. - G. oraz wymianę wszystkich elementów linii: słupów z fundamentami, przewodów i izolatorów z zachowaniem dotychczasowego przebiegu, w pasie gruntu o powierzchni 995,10 m2, zgodnie z załącznikiem graficznym do tego rozstrzygnięcia. Jednocześnie decyzja z dnia [...] czerwca 2015 r. zobowiązała inwestora do przywrócenia nieruchomości do stanu poprzedniego niezwłocznie po zakończeniu robót, a jeżeli okazałoby się do niemożliwe lub wiązałoby się z nadmiernymi trudnościami lub kosztami - do zapłaty odszkodowani. Przedmiotowe postępowanie zostało zainicjowane wnioskiem E. O. Sp. z o.o. z dnia [...] kwietnia 2015 r., w którym powołano się na art. 6 pkt 2 i art. 124 ust. 1a u.g.n. Starosta K. przytoczył przepisy, które w jego ocenie powinny znaleźć zastosowanie w rozpatrywanej sprawie. Jednocześnie organ I instancji uznał, że inwestor wykazał spełnienie przesłanek, od których zależy nadanie decyzji rygoru natychmiastowej wykonalności. Wydanie omawianej decyzji jest niezbędne, gdyż opóźnienie realizacji inwestycji powodowane blokowaniem postępowania przez właściciela nieruchomości niewyrażającego zgody na przebudowę linii, uniemożliwia inwestorowi wystąpienie o pozwolenie na budowę w celu realizacji projektowanej inwestycji. Organ I instancji wskazał również, że skarżący jako dystrybutor energii elektrycznej zobowiązany jest do zapewnienia energii dla nowych odbiorców, jak i do zapewnienia ciągłego, bezawaryjnego zaopatrzenia w energię elektryczną osób prywatnych i przedsiębiorstw. Realizacja tego obowiązku odbywa się za pośrednictwem sieci niskiego, średniego i wysokiego napięcia. Uniemożliwienie przebudowy linii, która jest w złym stanie technicznym, blokuje możliwość przyłączenia nowych odbiorców i zapewnienie dostaw energii elektrycznej na wymaganym poziomie. Istniejący stan techniczny sieci stwarza niebezpieczeństwo występowania niespodziewanych wyłączeń linii. Przerwa w dostawie energii powoduje olbrzymie straty ekonomiczne.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00