Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 10 lutego 2016 r., sygn. II SA/Wa 1307/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA - Iwona Maciejuk Sędzia WSA - Anna Mierzejewska Sędzia WSA - Stanisław Marek Pietras (spraw.) Protokolant - starszy sekretarz sądowy Sylwia Mikuła po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 10 lutego 2016 r. sprawy ze skargi Z. K. na decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia [...] czerwca 2015 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji w sprawie zwolnienia z zajmowanego stanowiska i przeniesienia do dyspozycji - oddala skargę -

Uzasadnienie

Szef Wojewódzkiego Urzędu Spraw Wewnętrznych w [...] rozkazem personalnym z dnia [...] listopada 1989 r. nr [...], działając na podstawie § 7 zarządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 31 października 1987 r. nr 60/87 w sprawie przebiegu służby funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa i Milicji Obywatelskiej, z dniem [...] listopada 1989 r. zwolnił Z. K. - [...] w [...] z zajmowanego stanowiska i przeniósł do dyspozycji w dotychczasowym uposażeniu.

Pismem z dnia [...] marca 2015 r. skarżący zwrócił się z wnioskiem o stwierdzenie nieważności powyższego rozkazu personalnego i podał, że został pozytywnie zweryfikowany, a Sąd Okręgowy w [...] [...] Wydział Ubezpieczeń Społecznych wyrokiem z dnia [...] kwietnia 2012 r. sygn. akt [...] oraz Sąd Apelacyjny w [...] [...]Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w wyroku z dnia [...] kwietnia 2013 r. sygn. akt [...] prawomocnie orzekł, że nigdy nie był funkcjonariuszem Służby Bezpieczeństwa, lecz Milicji Obywatelskiej. Sądy te przywróciły prawa emerytalne wnioskującemu w okresie do [...] lipca 1990 r. Ponadto w orzecznictwie sądów zajmowane jest jednoznaczne stanowisko co do tego, że funkcjonariusze pionów polityczno - wychowawczych do 1990 r. nie byli funkcjonariuszami SB, lecz MO i traktowanie ich jako funkcjonariuszy SB jest nieuprawnione oraz bezprawne. Zatem rozkaz ten został wydany z rażącym naruszeniem prawa, tj. art. 149 ust. 1 ustawy o Policji, art. 131 ust. 1 ustawy o UOP oraz narusza art. 2 i art. 32 Konstytucji RP oraz inne przepisy ustawy o Policji, tj. art. 38 ust. 2 pkt 4, art. 103 ust. 1 i inne, co powoduje, iż na podstawie art. 156 § 1 pkt 2 k.p.a. podlega unieważnieniu w całości.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00