Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 17 lutego 2016 r., sygn. II SA/Rz 817/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący WSA Elżbieta Mazur - Selwa Sędziowie WSA Krystyna Józefczyk /spr./ WSA Magdalena Józefczyk Protokolant starszy sekretarz sądowy Anna Mazurek - Ferenc po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 3 lutego 2016 r. sprawy ze skargi A. W. na decyzję Wojewody[...] z dnia [...] maja 2015 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania administracyjnego I. uchyla zaskarżoną decyzję i decyzję Starosty [...] z dnia [...] maja 2014 r. nr [...]; II. zasądza od Wojewody [...] na rzecz skarżącego A. W. kwotę 457 zł /słownie: czterysta pięćdziesiąt siedem złotych/ tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Przedmiotem skargi A.W. jest decyzja Wojewody [...] z dnia [...] maja 2015 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania administracyjnego, wydana w następującym stanie sprawy.
W związku z budową autostrady [...] Starosta Powiatu [...] postanowieniem z dnia [...] kwietnia 2014 r. nr [...] wszczął z urzędu postępowanie scaleniowe gruntów wraz z zagospodarowaniem poscaleniowym na terenie wsi G., gmina [...], obejmując nim obszar 417 ha.
Decyzją z dnia [...] maja 2014 r. nr [...] wskazany organ umorzył postępowanie administracyjne w sprawie przeprowadzenia wokółautostradowego scalenia gruntów na terenie wsi G., gmina [...] Wyjaśnił, że postanowienie o wszczęciu postępowania scaleniowego gruntów nie zostało odczytane i doręczone na zebraniu uczestników scalenia w dniu [...] maja 2014 r. na skutek protestów przeciwników scalenia. Nie weszło zatem do obrotu prawnego w sposób przewidziany ustawą z dnia 26 marca 1982 r. o scalaniu i wymianie gruntów (Dz. U. z 2014 r., poz. 700, dalej "ustawa scaleniowa") i nie wywołuje żadnych skutków prawnych, co skutkuje bezprzedmiotowością postępowania scaleniowego.