Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 19 lutego 2016 r., sygn. II SA/Po 823/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Tomasz Świstak (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Wiesława Batorowicz Sędzia WSA Izabela Paluszyńska Protokolant St. sekretarz sąd. Monika Pancewicz po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 19 lutego 2016 r. sprawy ze skargi C. B. na decyzję Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia [...] 2015r. Nr[...] w przedmiocie odmowy przyznania uprawnień kombatanckich I. oddala skargę, II. przyznaje adwokatowi A. K. od Skarbu Państwa (Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu) tytułem zwrotu kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej skarżącemu z urzędu, kwotę 295,20 zł (dwieście dziewięćdziesiąt pięć złotych) w tym 55,20 zł (pięćdziesiąt pięć złotych 20/100) tytułem podatku od towarów i usług.
Uzasadnienie
Szef Urzędu do Sprawy Kombatantów i Osób Represjonowanych po rozpoznaniu wniosku C. B., decyzją z dnia [...] 2015 r., nr [...] odmówił wnioskodawcy przyznania uprawnień kombatanckich.
W uzasadnieniu decyzji organ wyjaśnił, iż na podstawie zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego, w tym na podstawie dokumentacji zebranej w czasie przyznawania stronie odszkodowania z Fundacji Polsko-Niemieckie Pojednanie ustalono, iż C. B. był wraz z matką na pracach przymusowych za co też zostało przyznane uprawnienie do świadczenia pieniężnego za deportację do pracy przymusowej. Okoliczność przedstawiona przez zainteresowanego we wniosku nie jest okolicznością zawartą w ustawie z dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego (Dz. U. z 2014 r., poz. 1206), zatem Szef Urzędu nie jest władny przyznania uprawnień z tego tytułu. Powyższa ustawa określa dokładnie okoliczności za które uprawnienie te przysługują. Są wśród nich między innymi służba w konspiracji wojennej i powojennej, uwięzienie w obozie hitlerowskim czy deportacja w głąb Związku Radzieckiego.