Wyrok WSA w Opolu z dnia 23 lutego 2016 r., sygn. II SA/Op 522/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Jerzy Krupiński Sędziowie Sędzia WSA Grażyna Jeżewska - spr. Sędzia WSA Elżbieta Kmiecik Protokolant St. sekretarz sądowy Grażyna Stykała po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 23 lutego 2016 r. sprawy ze skargi S. Ż. na zarządzenie zastępcze Wojewody Opolskiego z dnia 16 września 2015 r., nr [...] w przedmiocie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu radnego oddala skargę.
Uzasadnienie
Wojewoda Opolski zarządzeniem zastępczym z dnia 16 września 2015 r., nr [...], działając na podstawie art. 98a ust. 2 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2013 r., poz. 594, ze zm., obecnie Dz. U. z 2015 r., poz. 1515), po powiadomieniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, stwierdził wygaśnięcie mandatu radnej Rady Gminy [...] S. Ż.
W uzasadnieniu organ nadzoru podał, że S. Ż. jest radną Rady Gminy [...], która jednocześnie zajmuje stanowisko Dyrektora Oddziału w [...] A w [...] oraz posiada pełnomocnictwo do m.in. składania oświadczeń woli w imieniu A oraz dokonywania czynności prawnych i czynności bankowych związanych z kierowaniem bieżącą działalnością gospodarczą Oddziału. Wojewoda argumentował, że wobec tego, iż ww. Oddział prowadzi obsługę bankową Rady Gminy [...], spełnione zostały zgodnie z art. 24f ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym wszystkie przesłanki do stwierdzenia wygaśnięcia mandatu radnej. Wywodził, że mając na uwadze, iż radna złożyła ślubowanie w dniu 28 listopada 2014 r. i do dnia 28 lutego 2015 r., nie zrzekła się pełnionej funkcji dyrektora A oraz nadal jest pełnomocnikiem w zarządzaniu działalnością gospodarczą prowadzoną z wykorzystaniem mienia komunalnego gminy, w której uzyskała mandat, Rada Gminy [...] powinna była podjąć uchwałę w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu radnej do dnia 28 marca 2015 r. Zatem wobec braku podjęcia uchwały Wojewoda Opolski pismem z dnia 14 lipca 2015 r. wezwał Radę Gminy [...] do jej uchwalenia, w terminie 30 dni od daty doręczenia wezwania. W odniesieniu do powyższego Wojewoda uznał, że skoro ww. wezwanie doręczone zostało organowi 16 lipca 2015 r., zaś w piśmie doręczonym organowi nadzoru w dniu 24 sierpnia 2015 r., nr [...], Przewodniczący Rady Gminy [...] poinformował o niepodjęciu przedmiotowej uchwały wydanie zarządzenia zastępczego stało się konieczne i uzasadnione.