Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 19 lutego 2016 r., sygn. I SA/Lu 1209/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Wiesława Achrymowicz Sędziowie WSA Andrzej Niezgoda, WSA Grzegorz Wałejko (sprawozdawca) Protokolant Referent stażysta Michał Fiut po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 19 lutego 2016 r. sprawy ze skargi P. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] marca 2015 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania w sprawie podatku od nieruchomości za 2009 r. oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze uchyliło w całości decyzję Wójta Gminy K. z dnia [...] określającą wysokość zobowiązania podatkowego w podatku od nieruchomości za 2009 rok wobec A. S.A. z siedzibą w W. i umorzyło postępowanie w sprawie.

Z uzasadnienia decyzji wynika, że przyczyną uchylenia decyzji organu pierwszej instancji i umorzenia postępowania było przedawnienie zobowiązania podatkowego z dniem 31 grudnia 2014 r., a więc przed wydaniem decyzji organu odwoławczego.

W skardze do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego Prokurator Rejonowy w K., wnosił o uchylenie zaskarżonej decyzji, zarzucając naruszenie przepisów postępowania, to jest:

- art. 233 § 1 pkt 2a i art. 208 § 1 w związku z art. 220 § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2015 r. poz. 613 z późn. zm.), poprzez ich niesłuszne zastosowanie i rozpatrzenie odwołania A. S.A., w sytuacji gdy brak było przesłanek do merytorycznego rozpoznania odwołania, czego skutkiem było niesłuszne uchylenie decyzji organu pierwszej instancji i umorzenie postępowania,

- art. 169 § 4 w związku z art. 169 § 1 w związku z art. 235 Ordynacji podatkowej poprzez przyjęcie, że odwołanie A. S.A. spełniało warunki formalne, pomimo uchybienia przez stronę terminowi określonemu w art. 169 § 1 Ordynacji podatkowej do uzupełnienia braków odwołania poprzez dołączenie pełnomocnictwa, co powinno skutkować wydaniem postanowienia o pozostawieniu odwołania bez rozpatrzenia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00