Wyrok WSA w Krakowie z dnia 9 lutego 2016 r., sygn. II SA/Kr 1599/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Magda Froncisz (spr.) Sędziowie: WSA Aldona Gąsecka-Duda WSA Agnieszka Nawara-Dubiel Protokolant: specjalista Anna Balicka po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 9 lutego 2016 r. przy udziale Prokuratora Prokuratury Rejonowej K. -N. M.G. sprawy ze skargi A. Spółka z o.o w W. na decyzję nr [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w K. z dnia 9 października 2015 r. znak: [...] w przedmiocie umorzenia postępowania administracyjnego skargę oddala.
Uzasadnienie
Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w W. decyzją z dnia 9 stycznia 2015 r. nr [...] znak: [...], umorzył postępowanie administracyjne w sprawie nielegalnej rozbudowy stacji bazowej telefonii komórkowej spółki A. w miejscowości B. , na działce nr [...] .
Jako podstawę prawną organ wskazał art. 104 i art. 105 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r.- Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2013, poz. 267 ze zm.), dalej "K.p.a.", oraz art. 80 ust. 2 pkt 1 oraz art. 83 ust.1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz.U. z 2013 r., poz. 1409 ze zm.), dalej "P.b.".
W uzasadnieniu decyzji organ I instancji wskazał, że postępowanie administracyjne w tej sprawie zostało wszczęte z urzędu, w związku z pismem [...] Stowarzyszenia "[...] " z dnia 30 października 2014 r., którym to pismem Stowarzyszenie zwróciło się również do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w W. o dopuszczenie na prawach strony w postępowaniu administracyjnym. Postanowieniem nr [...] z dnia 18 listopada 2014 r. dopuszczono to Stowarzyszenie do udziału na prawach strony w prowadzonym postępowaniu administracyjnym.
W dniu 3 grudnia 2014 r. organ I instancji przeprowadził oględziny na działce nr [...] w B. , podczas których ustalono, iż na ww. działce jest zlokalizowana stacja bazowa telefonii komórkowej, wybudowana w roku 2012. Wysokość trzonu stacji wynosi 53,1 m, natomiast całkowita wysokość stacji wynosi 54,55 m. Powyższe parametry techniczne stacji, wg oświadczenia przedstawiciela spółki A,. , nie uległy żadnym zmianom w stosunku do przeprowadzonej w czerwcu 2012 r. kontroli odbiorowej obiektu. Na stacji bazowej w dniu kontroli stwierdzono zamontowanie 9 sztuk anten sektorowych oraz 3 sztuki anten radioliniowych wraz z infrastrukturą techniczną. W trakcie oględzin przedstawiciel spółki A. oświadczył, iż anteny sektorowe w ilości 6 sztuk zostały zainstalowane w lipcu 2013 r., natomiast 2 anteny radioliniowe zainstalowano w sierpniu 2014 r. i że zgodnie z kwalifikacją przedsięwzięcia dla przedmiotowej stacji nie podlega ona konieczności przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko oraz nie wymaga uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.Organ przywołał art. 28 ust. 1 P.b., art. 29 ust. 2 i art. 30 ust. 1 P.b.. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w W. stanął na stanowisku, iż w przedmiotowej sprawie nielegalnej rozbudowy stacji bazowej telefonii komórkowej spółki A. w miejscowości B. na działce nr [...] , nie doszło do naruszeń prawa. Inwestor posiada ostateczne pozwolenie na budowę, wydane w roku 2011 przez Starostę W. , utrzymane w mocy decyzją Wojewody [...] w roku 2012. Ponadto posiada ostateczną decyzję o pozwoleniu na użytkowanie stacji bazowej telefonii komórkowej A. , położonej w miejscowości B. na działce nr [...] . Wykonane w latach 2013 i 2014 prace na stacji stanowią części składowe urządzenia technicznego, a więc wykonane roboty polegały na zainstalowaniu na istniejącym obiekcie budowlanym urządzeń radiokomunikacyjnych.