Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 27 stycznia 2016 r., sygn. II SA/Wa 790/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ewa Kwiecińska, Sędziowie WSA Ewa Pisula - Dąbrowska, Janusz Walawski (spr.), Protokolant specjalista Elwira Sipak, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 27 stycznia 2016 r. sprawy ze skargi M. A. na decyzję Komendanta Głównego Policji z dnia [...] marca 2015 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności rozkazu personalnego 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz decyzję ją poprzedzającą; 2. zasądza od Komendanta Głównego Policji na rzecz M. A. kwotę 240 zł (dwieście czterdzieści) złotych, tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Komendant Główny Policji na podstawie art. 156 § 1 pkt 2 w zw. z art. 157 § 1 i art. 158 § 1 Kpa w dniu [...] stycznia 2015 r. wydał decyzję nr [...], którą stwierdził nieważność rozkazu personalnego z dnia [...] stycznia 1997 r. nr [...] Komendanta [...] Policji w części dotyczącej ustalenia M. A. wysługi lat przy ustalaniu wzrostu uposażenia na dzień 1 stycznia 1997 r. oraz prawa do nagrody jubileuszowej.

Organ w uzasadnieniu decyzji podał, że wyżej określony rozkaz personalny został wydany bez podstawy prawnej i z rażącym naruszeniem prawa polegającym na uwzględnieniu okresu zatrudnienia ww. w Wyższej Szkole [...] Wojsk [...] od dnia [...] września 1984 r. do dnia [...] sierpnia 1986 r. w niepełnym wymiarze czasu pracy (1/2 etatu).

Przepisy zarządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych nr 41/91 z dnia 10 maja 1991 r. w sprawie przebiegu służby oraz praw i obowiązków policjantów - obowiązującego w dniu wydania rozkazu personalnego nr [...] Komendanta [...] Policji z dnia [...] stycznia 1997 r. a także ustawy o Policji, nie zawierały żadnej podstawy prawnej do orzekania w formie decyzji administracyjnej o zaliczeniu okresów pracy policjanta przed przyjęciem do służby w Policji do wysługi lat uwzględnianej przy ustalaniu wzrostu uposażenia zasadniczego. Dopiero § 5 ust. 4 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 6 grudnia 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad otrzymywania i wysokości uposażenia zasadniczego policjantów, dodatków do uposażenia oraz ustalania wysługi lat, od której jest uzależniony wzrost uposażenia zasadniczego (Dz. U. Nr 152, poz. 1732 z późn. zm.) dał organowi możliwości określenia w formie decyzji administracyjnej terminu nabycia prawa do wzrostu uposażenia z tytułu wysługi lat oraz procentową jego wysokość.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00