Wyrok WSA w Warszawie z dnia 27 stycznia 2016 r., sygn. I SA/Wa 1506/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Dariusz Pirogowicz (spr.) Sędziowie WSA Dorota Apostolidis WSA Przemysław Żmich Protokolant referent Joanna Kicińska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 27 stycznia 2016 r. sprawy ze skargi I. G. i P.G na postanowienie Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia [...] lipca 2015 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji oddala skargę.
Uzasadnienie
Minister Administracji i Cyfryzacji postanowieniem z [..] lipca 2015 r., nr [...] utrzymał w mocy własne postanowienie z [...] października
2014 r., nr [...] o odmowie wszczęcia z wniosku I.G i P.G postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji Wojewody [...] z [...] grudnia 1991 r., nr [...], stwierdzającej na bycie z mocy prawa z dniem 27 maja 1990 r. przez Gminę W. własności nieruchomości położonej w W. przy ul. [...], oznaczonej jako działka nr [...] z obrębu [...], w części w jakiej decyzja ta dotyczy udziału [...]% we współwłasności gruntu, związanego z własnością lokalu nr [...], mieszczącego się w budynku posadowionym na tym gruncie.
Postanowienie Ministra Administracji i Cyfryzacji wydane zostało przy następujących ustaleniach faktycznych i ocenie prawnej sprawy.
Decyzją z [...] grudnia 1991 r., wydaną na podstawie art.18 ust. 1 w zw. z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 10 maja 1990 r. - Przepisy wprowadzające ustawę o samorządzie terytorialnym i ustawę o pracownikach samorządowych (Dz.U. Nr 32, poz. 191 ze zm.) Wojewoda [...] stwierdził nabycie z mocy prawa z dniem 27 maja 1990 r. przez Gminę W. własności gruntu nieruchomości położonej w W. przy ul. [...], oznaczonej jako działka nr [...].
Powyższa nieruchomość objęta była działaniem dekretu z dnia 26 października 1945 r. o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m.st. Warszawy (Dz.U. Nr 50, poz. 279). W dacie jego wejścia w życie zabudowana była (i jest nadal) budynkiem wielolokalowym, w którym ówczesny jej właściciel - [...] Spółdzielnia [...] zbywała wyodrębnione lokale mieszkalne, w tym m.in. lokal nr [...], który wraz z przynależnymi do niego udziałami w wysokości [...] % we współwłasności gruntu na podstawie umowy z [..] grudnia 1941 r. rep. [...] nabyła M.C. Ustanowienie wówczas odrębnej własności lokalu mieszkalnego nastąpiło w trybie przepisów rozporządzenia Prezydenta RP z dnia 24 października 1934 r. - o własności lokali (Dz.U. Nr 94, poz. 848). Dla nieruchomości lokalowej - jak wynika z zaświadczenia Sądu Rejonowego [...] z [...] września 2011 r. L.dz. [...] - utworzona została odrębna księga hipoteczną pod nazwą "Lokal mieszkalny oznaczony nr [...] wydzielony z nieruchomości nr [...] w W. przy [...]", dla której zaprojektowano treść wpisu do działu II wykazu wskazującego jako właściciela nieruchomości stanowiącej ww. lokal, do którego przywiązany był m.in. udział we współwłasności, gruntu M.C. Księga ta, stosownie do przepisów rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z 14 lipca 1986 r. w sprawie prowadzenia ksiąg wieczystych założonych przed dniem 1 stycznia 1947 r.