Wyrok WSA w Warszawie z dnia 29 stycznia 2016 r., sygn. I SA/Wa 1338/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Elżbieta Sobielarska Sędziowie WSA Jolanta Dargas (spr.) WSA Anna Wesołowska Protokolant specjalista Joanna Pleszczyńska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 29 stycznia 2016 r. sprawy ze skargi G. w L. na postanowienie Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia [...] czerwca 2015 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania administracyjnego oddala skargę.
Uzasadnienie
Zaskarżonym postanowieniem z dnia [...] czerwca 2015 r. nr [...] Minister Administracji i Cyfryzacji utrzymał w mocy własne postanowienie z dnia [...] marca 2015 r. nr [...]odmawiające wszczęcia postępowania administracyjnego.
W sprawie ustalono następujący stan faktyczny i prawny:
Wojewoda [...] decyzją z dnia [...] maja 1996 r. nr [...] stwierdził nabycie przez Gminę L. z mocy prawa, nieodpłatnie własności nieruchomości oznaczonej w ewidencji gruntów, obręb [...], gmina [...], jako działka nr [...].
Wnioskiem z dnia [...] kwietnia 2014 r. G. w L., sprecyzowanym w dniu [...] kwietnia 2014r. wystąpiła o stwierdzenie nieważności ww. decyzji komunalizacyjnej.
Minister Cyfryzacji i Administracji postanowieniem z dnia [...] marca 2015 r. nr [...] odmówił wszczęcia postępowania.
Organ wskazał, że stronami postępowania komunalizacyjnego są Skarb Państwa jako dotychczasowy właściciel mienia oraz właściwa gmina, która w wyniku komunalizacji stała się nowym właścicielem nieruchomości. Inne podmioty natomiast mogą brać udział w tym postępowaniu po wykazaniu, że mienie to stanowi ich własność i tym samym nie podlega komunalizacji. Minister dodał, że dla komunalizacji w trybie ustawy z dnia 10 maja 1990 r. Przepisy wprowadzające ustawę o samorządzie terytorialnym i ustawę o pracownikach samorządowych decydujące znaczenie ma stan faktyczny istniejący w dacie komunalizacji z mocy prawa, tj. w dniu 27 maja 1990 r. Jednakże organ administracji publicznej zanim przystąpi do merytorycznego rozpatrzenia sprawy zobligowany jest do zbadania, czy spełnione zostały wymogi formalne warunkujące wszczęcie i przeprowadzenie postępowania administracyjnego w sprawie, a podstawowym wymogiem postępowania prowadzonego w oparciu o przepis art. 156 § 1 k.p.a. jest ustalenie, czy wnioskodawca posiada legitymację procesową do skutecznego wystąpienia z wnioskiem o wszczęcie postępowania nadzorczego. W przypadku złożenia wniosku o stwierdzenie nieważności decyzji przez osobę niebędącą stroną organ administracji zobligowany jest wydać postanowienie o odmowie wszczęcia postępowania.