Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 5 stycznia 2016 r., sygn. II SA/Rz 1434/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący WSA Joanna Zdrzałka Sędziowie WSA Krystyna Józefczyk WSA Elżbieta Mazur - Selwa /spr./ Protokolant starszy sekretarz sądowy Anna Mazurek - Ferenc po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 16 grudnia 2015 r. sprawy ze skargi P. S. na uchwałę Rady Gminy Czarna z dnia 29 lipca 2014 r. nr LVII/467/2014 w przedmiocie określenia przystanków komunikacyjnych i warunków oraz zasad korzystania z nich I. stwierdza nieważność zaskarżonej uchwały w części, tj. jej § 2 ust. 3; II. zasądza od Rady Gminy Czarna na rzecz skarżącego P. S. kwotę 557 zł /słownie: pięćset pięćdziesiąt siedem złotych/ tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Rada Gminy Czarna podjęła w dniu 21 lipca 2014 r. uchwałę nr LVII/467/2014 w sprawie określenia przystanków komunikacyjnych, których właścicielem lub zarządzającym jest Gmina Czarna, udostępnionych dla przewoźników raz warunków

i zasad korzystania z tych obiektów. Uchwała została ogłoszona w Dzienniku Urzędowym Województwa Podkarpackiego z dnia 29 lipca 2014 r. poz. 2131.

W uchwale określono wykaz przystanków komunikacyjnych, których Gmina Czarna jest właścicielem lub zarządzającym i które udostępnia przewoźnikom określonym w złączniku do uchwały ( § 1); wskazano, że udostępnia się przewoźnikom przystanki komunikacyjne zgodnie z określoną przez siebie procedurą ( §2 ), a także, że potwierdzenie uzgodnienia wydaje się po rozpatrzeniu wniosku z uwzględnieniem przepustowości przystanku komunikacyjnego ( § 2 ust. 2)oraz, że z zastrzeżeniem § 2 ust. 4 uchwały, nie udostępnia się przystanku komunikacyjnego następnym przewoźnikom lub do kolejnych zatrzymań pojazdów w razie wyczerpania limitu jego przepustowości lub braku możliwości zatrzymania się środka transportu na przystanku o wnioskowanej godzinie, gdzie: pkt 1) przez limit przepustowości rozumie się; liczbę zatrzymań większą niż jedno zatrzymanie na 20 minut, a w przypadku większej liczby przewoźników wykonujących przewóz z wykorzystaniem przystanku; liczbę zatrzymań w okresie jednej godziny - przypadającej po jednym zatrzymaniu dla każdego przewoźnika ( § 2 ust. 3 pkt 1 ), pkt 2) przez brak możliwości zatrzymania się środka transportu na przystanku o wnioskowanej godzinie rozumie się: mniejszy niż 20 minut odstęp czasowy pomiędzy zatrzymaniami na przystanku, kiedy linie przewoźników na obszarze Gminy pokrywają się w 40 % trasy przewozu ( §2 ust.3). Sposób korzystania z przystanków komunikacyjnych został określony w załączniku nr 2 do uchwały. W § 4 ust. 2 zastrzeżono, że nie stosowanie się do zasad korzystania z przystanków komunikacyjnych skutkować będzie cofnięciem uzgodnienia wydanego przez organizatora.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00