Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 27 stycznia 2016 r., sygn. I SA/Po 1227/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Włodzimierz Zygmont Sędziowie Sędzia WSA Małgorzata Bejgerowska Sędzia WSA Ireneusz Fornalik (spr.) Protokolant: referent stażysta Krzysztof Dzierzgowski po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 27 stycznia 2016 r. sprawy ze skargi [...] na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku od nieruchomości za 2012 r. oddala skargę.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] marca 2015 r., Samorządowe Kolegium Odwoławcze w K., po rozpoznaniu odwołania Spółki X w P. uchyliło decyzję Wójta Gminy R. z dnia [...] września 2014rr. określającą Spółce podatek od nieruchomości za 2012 r. w wysokości [...] zł. Jednocześnie Kolegium przekazało sprawę do ponownego rozpatrzenia.
W uzasadnieniu rozstrzygnięcia organ odwoławczy wskazał, że deklaracją na podatek od nieruchomości na 2012 r. z dnia [...] stycznia 2012 r., złożoną w Urzędzie Gminy w R., Spółka wykazała do zapłaty podatek w kwocie [...] zł.
W odpowiedzi na wezwanie do dokonania korekty deklaracji, pismem z dnia [...] czerwca 2013 r. Spółka wyjaśniła, że budowle znajdujące się na działkach oznaczonych numerem geodezyjnym [...], położonych we wsi O., nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości na podstawie art. 2 ust. 3 pkt 4 ustawy z dnia 12 stycznia 1991r. o podatkach i opłatach lokalnych ( Dz. U. z 2010r Nr 95, poz.613, ze zm. dalej: u.p.o.l.), bowiem stanowią element infrastruktury autostrady [...] - Miejsce Obsługi Podróżnych O.. W konsekwencji nie jest konieczne korygowanie deklaracji na podatek od nieruchomości za lata 2011, 2012, 2013.
Postanowieniem z dnia [...] lipca 2013 roku, Wójt Gminy R. wszczął postępowanie podatkowe w sprawie określenia Spółce wysokości zobowiązania w podatku od nieruchomości za 2012 rok.
Odpowiadając na wezwanie Wójta Gminy Spółka wyjaśniła, że z uwagi na to, że Spółka nie jest właścicielem budowli składających się na Miejsca Obsługi Podróżnych O., nie dokonuje amortyzacji wskazanych budowli na potrzeby podatku dochodowego od osób prawnych, jak również nie sporządza wycen tego majątku, to wystąpiła do Y z prośbą o udostępnienie stosownych danych i przedłoży te dane niezwłocznie po uzyskaniu informacji od Y. Przy piśmie z dnia [...] sierpnia 2013 roku Spółka przesłała w załączeniu wyciąg z ewidencji środków trwałych Spółki X w zakresie budynków i budowli zlokalizowanych w pasie drogowym autostrady na terenie Gminy R.: w załączniku 1 "Grupa 1 - budynki", a w załączniku 2 "Grupa 2 - budowle". Jednocześnie poinformowała, że ewidencja środków trwałych jest prowadzona na potrzeby podatku dochodowego od osób prawnych i obejmuje te składniki majątku, które stanowią własność Spółki (poza budynkami wybudowanymi przez Y, które zostały wymienione w załączniku 1 na potrzeby podatku od nieruchomości). Po raz kolejny wyjaśniając, że na terenie MOP w O. zlokalizowane są budowle, które nie są ujęte w ewidencji środków trwałych Spółki i które na podstawie art. 2 ust. 3 pkt 4 u.p.o.l. nie podlegają podatkowi od nieruchomości. Budowle te zostały wyspecyfikowane w sporządzonym i przesłanym Spółce w dniu [...].08.2013 przez dział księgowości Spółki Y załączniku nr [...] "Y - wykaz środków trwałych budowle - specyfikacja wartości netto zgodnie z Ustawą o podatku dochodowym od osób prawych". Ponadto Spółka ponownie wyjaśniła, że budowle wymienione w załączniku [...] zostały, wybudowane w ramach realizacji Umowy Poddzierżawy przez Y stanowią środki trwałe tego podmiotu. W konsekwencji Spółka X nie ma obowiązku (ani też prawa) ujmowania w ewidencji środków trwałych budowli, które są jedynie w jej posiadaniu -omawiane budowle zostały wybudowane przez Y na gruntach stanowiących własność Skarbu Państwa i z momentem ich trwałego połączenia z tymi gruntami stały się własnością Skarbu Państwa. Spółka natomiast jako dzierżawca gruntów stała się jedynie ich posiadaczem zależnym.