Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 27 stycznia 2016 r., sygn. I SA/Po 1196/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Włodzimierz Zygmont Sędziowie Sędzia WSA Małgorzata Bejgerowska Sędzia WSA Ireneusz Fornalik (spr.) Protokolant: referent stażysta Krzysztof Dzierzgowski po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 27 stycznia 2016 r. sprawy ze skargi [...] na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku od nieruchomości za 2010 r. oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] kwietnia 2015 r., Samorządowe Kolegium Odwoławcze w K., po rozpoznaniu odwołania Spółki X w Poznaniu uchyliło decyzję Wójta Gminy R. z dnia [...] listopada 2014 r. określającą Spółce podatek od nieruchomości za 2010 r. w wysokości [...] zł. Jednocześnie Kolegium przekazało sprawę do ponownego rozpatrzenia.

W uzasadnieniu rozstrzygnięcia organ odwoławczy wskazał, że w dniu

[...] sierpnia 2011 r. Y wystąpił do Wójta Gminy R. z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty w podatku od nieruchomości za lata 2006 - 2010, która powstała w związku z opodatkowaniem w złożonych deklaracjach gruntów, budynków i budowli znajdujących na terenie Miejsca Obsługi Podróżnych w O.. Podatek został zadeklarowany i wpłacony przez Y, jednak w ocenie wnioskodawcy, podatek ten winna zadeklarować i wpłacić Spółka X

Na wezwanie Wójta Gminy R. w dniu [...] września 2011 r. Spółka złożyła korektę deklaracji na podatek od nieruchomości za lata 2007 - 2011, wyciąg z aneksu nr [...] do umowy koncesyjnej i wyciąg z umowy poddzierżawy gruntów zawartej z Y

Natomiast w dniu [...] października 2011 r. Spółka przekazała wyciągi z ewidencji środków trwałych zaznaczając, że budowle wykazane w zał. nr [...] zostały wybudowane w ramach realizacji Umowy Poddzierżawy przez Y (stanowią środki trwałe tego podmiotu) na gruntach stanowiących własność Skarbu Państwa i z momentem ich trwałego połączenia z tymi gruntami stały się własnością Skarbu Państwa, Spółka, jako dzierżawca gruntów stała się jedynie ich posiadaczem zależnym. W konsekwencji Spółka nie ma obowiązku (ani też prawa) ujmowania w ewidencji środków trwałych budowli, które są jedynie w jej posiadaniu. Budowle te, zdaniem Spółki, nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości na podstawie art. 2 ust. 3 pkt 4 ustawy z dnia 12 stycznia 1991r o podatkach i opłatach lokalnych ( Dz. U. z 2010 r. Nr 95, poz. 613, ze zm., dalej: u.p.o.l.). Spółka X przedłożyła również wykaz działek znajdujących się w pasie drogowym autostrady oraz opracowaną na jej zlecenie opinię "Zasady opodatkowania podatkiem od nieruchomości gruntów oraz zlokalizowanych na nich budowli składających się na Miejsca Obsługi Podróżnych w ramach infrastruktury Autostrady Płatnej [...]". Spółka dodatkowo wyjaśniła, że złożone przez Spółkę deklaracje na podatek od nieruchomości nie obejmują gruntów, gdyż wszelkie będące w posiadaniu zależnym Spółki grunty wchodzą w skład pasa drogowego autostrady i jako takie nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości, znajdujące się w posiadaniu Spółki kontenery zaliczono do budynków, gdyż spełniają przesłanki z art. 3 pkt 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane ( Dz. U. z 2006 r. Nr 156, poz. 1182, ze zm., dalej: p.b.), wszystkie budynki i budowle znajdujące się na terenie MOP O. [...] i [...] położone są w pasie drogowym autostrady i przeznaczone są wyłącznie dla użytkowników autostrady.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00