Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 27 stycznia 2016 r., sygn. I SA/Lu 767/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Halina Chitrosz-Roicka (sprawozdawca) Sędziowie WSA Wiesława Achrymowicz WSA Grzegorz Wałejko Protokolant Sekretarz sądowy Kamil Rutkowski po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 27 stycznia 2016 r. sprawy ze skargi O. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] kwietnia 2015 r. nr [...] w przedmiocie nadania rygoru natychmiastowej wykonalności - oddala skargę.

Uzasadnienie

I SA/Lu 767/15

Uzasadnienie

Zaskarżonym postanowieniem, Samorządowe Kolegium Odwoławcze (dalej: "SKO") po rozpatrzeniu zażalenia O. (dalej: "spółka") na postanowienie wydane przez Burmistrza [...] z dnia [...] r., znak: [...] w przedmiocie nadania rygoru natychmiastowej wykonalności nieostatecznej decyzji Burmistrza [...] z dnia [...] r. w sprawie określenia wysokości zobowiązania podatkowego z tytułu podatku od nieruchomości za 2009 r. w kwocie [...]zł - utrzymało w mocy rozstrzygnięcie organu I instancji, wydane na podstawie art. 216 § 1 w związku z art. 239b § 1 pkt 4 i § 2 Ordynacji podatkowej.

Organ I instancji wyjaśnił, że na podstawie przepisu art. 239b § 1 pkt 4 Ordynacji podatkowej, decyzji nieostatecznej może być nadany rygor natychmiastowej wykonalności, gdy okres do upływu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego jest krótszy niż 3 miesiące, zaznaczając, że z akt sprawy wynika, iż okres do upływu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego w podatku od nieruchomości za rok 2009, na dzień wydania postanowienia był krótszy niż trzy miesiące ponieważ upływał z dniem 31 grudnia 2014 r. Wskazując na okoliczności, które w jego ocenie uprawdopodobniają, że zobowiązanie wynikające z decyzji nie zostanie wykonane, a mianowicie otrzymany z Urzędu Kontroli Skarbowej w W. wyniku kontroli z dnia 31 marca 2014 r. w zakresie rzetelności deklarowanych podstaw opodatkowania oraz prawidłowości obliczania i wpłacania podatku od nieruchomości za 2009 r., podał, że z dokumentu tego wynikało, iż przedmiotem umowy sprzedaży z dnia 31 stycznia 2009 r. zawartej pomiędzy O. a l. nie były linie kablowe położone w kanalizacji kablowej, które pozostały własnością O. Spółka nie uwzględniła w podstawie opodatkowania ich wartości, konsekwentnie stojąc na stanowisku, że opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości nie podlegają kable ułożone w kanalizacji kablowej i odmawiała w tym zakresie pełnej współpracy z organem podatkowym, także i w roku 2008. Ponadto, w ocenie organu I instancji, należało również wziąć pod uwagę wysoką możliwość skorzystania przez spółkę z prawa odwołania się od nieostatecznej decyzji. Postanowienie z dnia [...] r. o nadaniu rygoru natychmiastowej wykonalności zostało doręczone pełnomocnikowi spółki za pokwitowaniem przez operatora pocztowego w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. - Prawo pocztowe w dniu 12 grudnia 2012 r., jak również za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną - w dniu 22 grudnia 2014 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00