Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 13 stycznia 2016 r., sygn. II SA/Bd 888/15
Dnia 13 stycznia 2016 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Anna Klotz Sędziowie: sędzia WSA Elżbieta Piechowiak sędzia WSA Joanna Brzezińska (spr.) Protokolant: asystent sędziego Magdalena Gadecka-Kauczor po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 stycznia 2016 roku sprawy ze skargi P. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w B. z dnia [...] maja 2015 r. nr [...] w przedmiocie skierowania do domu opieki społecznej 1. oddala skargę, 2. przyznaje od Skarbu Państwa (Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w B.) na rzecz adwokata A. A.-F. kwotę [...] ([...]) złotych tytułem zwrotu kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej skarżącemu z urzędu.
Uzasadnienie
Decyzją Prezydenta [...] z dnia [...]2015r. znak [...], na podstawie art. 54 ust. 1 i 59 ust. 1 ustawy z dnia 12 marca 2004r. o pomocy społecznej (Dz.U. z 2015r. poz. 163 z późn.zm.), orzeczono o skierowaniu P. K. do domu pomocy społecznej dla osób przewlekle psychicznie chorych w [...].
W uzasadnieniu organ wskazał, że postanowieniem z dnia [...]2013r. sygn. akt VI RNs 554/11 Sąd Rejonowy w [...] postanowił skierować P. K. do domu pomocy społecznej bez jego zgody. Z zebranej przez rejonowy Ośrodek Pomocy Społecznej dokumentacji wynika, że wymaga on stałej, całodobowej opieki i nie może samodzielnie funkcjonować w środowisku. Zespół Konsultantów w dniu [...]2014r. uznała, że strona spełnia przesłanki z art. 54 ust. 1 ustawy o pomocy społecznej kwalifikujące do domu pomocy społecznej, ponieważ wymaga całodobowej opieki, a zapewnienie usług opiekuńczych w środowisku nie jest możliwe. Wskazano, że o terminie zamieszkania strona zostanie poinformowana przez Dyrektora Domu Pomocy Społecznej odrębnym pismem.
W odwołaniu od powyższej decyzji P. K. wniósł o jej zmianę przez umorzenie postępowania oraz o zawieszenie postępowania do czasu zakończenia postępowania przed Sądem Rejonowym w [...] w sprawie VI RNs 92/15 toczącego się z jego wniosku o zmianę postanowienia o umieszczeniu go w domu pomocy społecznej bez jego zgody. Podniósł, że nie zachodzą podstawy skierowania go do domu pomocy społecznej dla osób chorych psychicznie, bowiem nie wymaga takiej opieki. Odwołujący się podniósł, że po zmianie postanowienia SR sprawa stanie się bezprzedmiotowa, zatem postępowanie winno zostać zawieszone.