Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Opolu z dnia 21 lipca 2016 r., sygn. II SA/Op 184/16

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Elżbieta Kmiecik Sędziowie Sędzia WSA Ewa Janowska Sędzia WSA Elżbieta Naumowicz (spr.) Protokolant St. inspektor sądowy Joanna Szyndrowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 21 lipca 2016 r. sprawy ze skargi A. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Opolu z dnia 19 stycznia 2016 r., nr [...] w przedmiocie skierowania do domu pomocy społecznej oddala skargę.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi, wniesionej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu przez A. K., reprezentowaną przez pełnomocnika, jest decyzja Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Opolu z dnia 19 stycznia 2016 r., nr [...], utrzymująca w mocy decyzję Burmistrza Nysy z dnia 6 lipca 2015 r., nr [...], o skierowaniu skarżącej do Domu Pomocy Społecznej w [...].

Zaskarżona decyzja wydana została w następującym stanie faktycznym:

Wnioskiem z dnia 24 września 2014 r. Ośrodek Pomocy Społecznej w [...] wystąpił do Sądu Rejonowego w [...] o umieszczenie A. K. w DPS wobec braku jej zgody. W wyniku rozpoznania tego wniosku Sąd Rejonowy w [...] postanowieniem z dnia 13 listopada 2014 r., sygn. akt [...], zezwolił na umieszczenie A. K. w domu pomocy społecznej wobec braku jej zgody. Postanowienie to wydane zostało po zasięgnięciu opinii sądowo-psychiatrycznej wydanej przez biegłego sądowego psychiatrę.

Decyzją z dnia 6 lipca 2015 r. Kierownik Działu Świadczeń Ośrodka Pomocy Społecznej w [...], działający z upoważnienia Burmistrza Nysy, orzekł o skierowaniu A. K. do Domu Pomocy Społecznej (dalej: DPS) w [...] i nadał tej decyzji rygor natychmiastowej wykonalności. Jako podstawę prawną rozstrzygnięcia podał art. 104 i art. 108 K.p.a. w zw. z art. 54 i art. 59 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2015 r., poz. 163). W uzasadnieniu organ wskazał na treść art. 54 ust. 1 ustawy o pomocy społecznej oraz na postanowienie Sądu Rejonowego w [...] z dnia 13 listopada 2014 r. Wyjaśnił, że z opinii sądowo-psychiatrycznej wynika, iż A. K. przewlekle choruje na [...]. Stwierdził, że z ustaleń wywiadu środowiskowego z dniu 5 listopada 2015 r. wynika, iż A. K. jest osobą stanu wolnego, mieszka z [...], była wielokrotnie hospitalizowana, nie bierze leków i nie zgłasza się na wyznaczone wizyty lekarskie do lekarza psychiatry, a także nadużywa alkoholu. W okresie od 16 października do 31 grudnia 2014 r. była objęta pomocą w formie specjalistycznych usług opiekuńczych. Stosownie do tego organ stwierdził, że istnieje pilna potrzeba umieszczenia A. K. w placówce całodobowej, a ze względu na potrzebę leczenia i stałego nadzoru osób drugich postanowiono skierować A. K. do DPS w [...]. Nadanie decyzji rygoru natychmiastowej wykonalności organ uzasadnił ważnym interesem strony.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00