Orzeczenie
Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 8 grudnia 2015 r., sygn. I SA/Wr 1706/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Ewa Kamieniecka, Sędziowie: Sędzia WSA Zbigniew Łoboda, Sędzia WSA Marta Semiczek (sprawozdawca), Protokolant: Edyta Forysiak, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 08 grudnia 2015 r. przy udziale sprawy ze skargi "A" sp. z o.o. w B. na interpretację indywidualną Ministra Finansów - Dyrektora Izby Skarbowej w P. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług I. uchyla zaskarżoną interpretację w całości; II. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w P. działającego w imieniu Ministra Finansów na rzecz Skarżącej kwotę 457 (czterysta pięćdziesiąt sie- dem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
W dniu 4 marca 2015 r. (data wpływu) "A" sp. z o.o. z/s w B. (dalej: wnioskodawca, spółka, podatnik) złożyła wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego od wydatków związanych z nabyciem samochodów osobowych. Pismem z dnia 4 maja 2015 r. (data wpływu) wniosek ten uzupełniono o informacje doprecyzowujące stan faktyczny.
Z przedstawionego przez wnioskodawcę stanu faktycznego oraz opisu zdarzenia przyszłego wynika, że spółka jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku VAT i prowadzi działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży w Polsce specjalistycznej chemii gospodarczej. W ramach prowadzonej działalności spółka zatrudnia przedstawicieli handlowych, którzy otrzymują do użytku służbowego, niezbędne im do pracy, samochody osobowe. Pojazdy te mieszczą się w definicji z art. 2 pkt 34 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.: dalej - u.p.t.u.) i nie są zaliczane do któregokolwiek punktu z art. 89a ust. 9 u.p.t.u. Takie samochody spółka planuje także nabyć w przyszłości.
Jak dalej podano we wniosku, zgodnie z przyjętym przez spółkę regulaminem używania samochodów służbowych, przedstawiciele handlowi mają zakaz używania tych aut dla celów prywatnych. Aby wykluczyć możliwość użycia samochodów służbowych dla celów prywatnych przez pracowników (przedstawicieli handlowych), w spółce prowadzona jest ewidencja przebiegu pojazdów. Dodatkowo, spółka planuje założyć w samochodach służbowych lokalizatory GPS, które pozwolą weryfikować pokonywane trasy.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right