Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 1 grudnia 2015 r., sygn. I SA/Rz 1019/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący S. WSA Grzegorz Panek Sędziowie WSA Małgorzata Niedobylska / spr./ WSA Jarosław Szaro Protokolant ref. staż. Joanna Kulasa po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 1 grudnia 2015r. sprawy ze skargi spółki "A" w L. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] lipca 2015 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę.

Uzasadnienie

"A" S.A. z siedzibą w L. (dalej: Spółka/skarżąca) zwróciła się do Ministra Finansów z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego, w związku z transakcjami zrealizowanymi przy użyciu kart paliwowych.

We wniosku oraz w pismach uzupełniających zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zawarła z przedstawicielami handlowymi umowę o współpracy. Przedstawiciele świadczą na rzecz Spółki usługi promocyjno-marketingowe, a w celu wykonania powyższej umowy Spółka udostępnia tym przedstawicielom samochody do odpłatnego używania na podstawie umowy dzierżawy. W umowie dzierżawy ustalono, że przedstawiciele otrzymają od Spółki karty paliwowe, które umożliwiają im dokonywanie na stacjach benzynowych bezgotówkowych zakupów paliw, rozliczanie wydatków eksploatacyjnych dotyczących pojazdu, takich jak myjnia, akcesoria samochodowe, opłaty autostradowe oraz ich rozliczanie przy wykorzystaniu tzw. kart paliwowych. Spółka jako Wydzierżawiający zobowiązała się pokrywać koszty paliwa oraz wydatki eksploatacyjne wykorzystywane do działalności prowadzonej przez przedstawicieli handlowych w ramach zawartej umowy o współpracy. Karty paliwowe zamawiane są koncernach paliwowych (dalej: Operatorzy), które wystawiają karty paliwowe na rzecz Spółki. W przypadku stwierdzenia wad w zakupionym paliwie, przedstawiciel handlowy zobowiązany jest zgłosić to niezwłocznie Spółce, sam natomiast nie jest uprawniony do dokonywania zgłoszenia reklamacyjnego sprzedawcy paliwa, chyba że uzyska do tego upoważnienie Spółki. Operatorzy wystawiają na Spółkę faktury VAT z tytułu transakcji dokonywanych przy użyciu kart paliwowych. Nabyte przez Spółkę paliwo (wydatki eksploatacyjne) przeznaczone jest do napędu pojazdu samochodowego, który jest wykorzystywany w działalności gospodarczej Spółki, samochód ten jest przeznaczony wyłącznie do oddania w odpłatne używanie na podstawie umowy dzierżawy. Za wydzierżawienie samochodu dzierżawca płaci Spółce czynsz dzierżawny, który stanowi wynagrodzenie za świadczenie usług. Niezależnie od zapłaty czynszu, Spółka zobowiązała się pokrywać dzierżawcy koszty paliwa oraz inne produkty pozapaliwowe i usługi, za które przedstawiciele handlowi mogą płacić kartą paliwową.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00