Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 17 grudnia 2015 r., sygn. I SA/Po 931/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ireneusz Fornalik Sędziowie Sędzia WSA Aleksandra Kiersnowska-Tylewicz (spr.) Sędzia WSA Dominik Mączyński Protokolant: ref. staż. Krzysztof Dzierzgowski po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 26 listopada 2015 r. sprawy ze skargi [...] na interpretację indywidualną Ministra Finansów działającego przez organ upoważniony Dyrektora Izby Skarbowej w [...] z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych oddala skargę.

Uzasadnienie

Pismem z dnia [...] października 2014 r. M.C. (dalej zwany skarżącym lub wnioskodawcą) zwrócił się do Dyrektora Izby Skarbowej w P. z wnioskiem o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów sprzedaży obligacji nabytych w zamian za umorzenie udziałów.

We wniosku o wydanie interpretacji przedstawiono zdarzenie przyszłe, w którym to wnioskodawca jako osoba podlegająca w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce zamierza objąć udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Polsce (dalej jako Sp. z o.o.). Skarżący nadmienił przy tym, że planowa nazwy (firma) Sp. z o.o. to X. Sp. z o.o. Dalej wyjaśniono, że w przyszłości Sp. z o.o. obejmie udziały w spółce kapitałowej prawa cypryjskiego (spółce typu private company limited by shares - będącej odpowiednikiem polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością) z siedzibą na Cyprze (dalej jako spółka zagraniczna), która będzie tam podlegać nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu.

Wnioskodawca zaznaczył, że należące do Sp. z o.o. udziały w spółce zagranicznej mogą zostać umorzone za wynagrodzeniem. Przy czym do ich umorzenia nie znajdą zastosowania postanowienia Kodeksu spółek handlowych, bowiem umorzenie udziałów w spółce cypryjskiej odbywać się będzie zgodnie z prawem cypryjskim. Skarżący wyjaśnił przy tym, że zgodnie z prawem cypryjskim spółka typu private company limited by shares nie może nabywać swoich udziałów w celu ich umorzenia, gdyż taka czynność byłaby naruszeniem zasady utrzymywania jej kapitału. Udziały takiej spółki podlegają umorzeniu za wynagrodzeniem lub bez wynagrodzenia wyłącznie na podstawie uchwały dyrektorów spółki. Innymi słowy w opisanej przez skarżącego sytuacji nie znajduje zastosowania mechanizm analogiczny do tego, który znajduje zastosowanie w razie tzw. umorzenia dobrowolnego w prawie polskim, tj. w sytuacji gdy spółka najpierw nabywa udziały własne w celu ich umorzenia, a następnie udziały te umarza. Zastrzeżono przy tym, że jeżeli można porównać umorzenie udziałów w spółce zagranicznej, które ma zostać dokonane w ramach zdarzenia przyszłego, to należy je porównać do umorzenia przymusowego lub automatycznego występującego w prawie polskim.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00