Orzeczenie
Postanowienie WSA w Opolu z dnia 21 grudnia 2015 r., sygn. II SA/Op 472/15
Wstrzymanie wykonania aktu
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Daria Sachanbińska po rozpoznaniu w dniu 21 grudnia 2015 r. na posiedzeniu niejawnym wniosku A. T. o wstrzymanie wykonania decyzji Wojewody Opolskiego z dnia 27 sierpnia 2015 r., nr [...] i postanowienia Starosty Kluczborskiego z dnia 15 września 2015 r., nr [...] w sprawie ze skargi A. T. na decyzję Wojewody Opolskiego z dnia 27 sierpnia 2015 r., nr [...], w przedmiocie zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę postanawia odmówić wstrzymania wykonania zaskarżonej decyzji i postanowienia.
Uzasadnienie
A. T. wniósł skargę - sporządzoną przez pełnomocnika, adwokata A. G. - na decyzję Wojewody Opolskiego z dnia 27 sierpnia 2015 r., nr [...], uchylającą decyzję Starosty Kluczborskiego z dnia 26 czerwca 2014 r., nr [...], zatwierdzającą projekt budowlany i udzielającą A. T. pozwolenia na budowę budynku mieszkalnego wielorodzinnego wraz z infrastrukturą towarzyszącą, miejsc postojowych w łącznej liczbie 12 stanowisk stanowiących 4 odrębne, wydzielone grupy - po 3 stanowiska każda, na terenach położonych w miejscowości [...], ul. [...], działki oznaczone w operacie ewidencji gruntów i budynków nr a, b ark. m. [...], obręb [...].
W treści skargi, powołując się na art. 61 § 3 ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, strona skarżąca wniosła o wstrzymanie wykonania zaskarżonej decyzji oraz postanowienia Starosty Kluczborskiego z dnia 15 września 2015 r., nr [...], wydanego "w związku z treścią skarżonej decyzji Wojewody Opolskiego, a nakładającego na skarżącego obowiązki uzupełnienia i zmiany dokumentacji projektowej przedmiotowej inwestycji w zakresie zdeterminowanym treścią uzasadnienia skarżonej decyzji". Uzasadniając wniosek o wstrzymanie, strona skarżąca wskazała, że wykonanie zaskarżonej decyzji i idącego w ślad za nią postanowienia Starosty Kluczborskiego, wiąże się z koniecznością poniesienia przez skarżącego znacznych i zupełnie zbędnych kosztów, związanych z nałożonymi na skarżącego obowiązkami. W ocenie A. T., decyzja Wojewody Opolskiego została wydana z ewidentnym naruszeniem prawa i winna zostać uchylona, zmusza ona inwestora do sfinansowania nowego projektu zagospodarowania działki miejsc postojowych oraz projektu konstrukcji miejsc postojowych. Projekty te, w sytuacji uwzględnienia skargi, okażą się oczywiście zbędne, a to z uwagi na fakt, iż już istniejący i znajdujący się w aktach administracyjnych sprawy projekt jest sporządzony w sposób prawidłowy i wystarczający. Tym samym, po stronie inwestora zaistnieje szkoda, a nieuzasadniony wydatek na przedmiotowe projekty stanowić będzie poważne obciążenie finansowe dla skarżącego. A. T. nadmienił, że z uwagi na zakres uchybień, jakich dopuścił się Wojewoda Opolski, spodziewa się, że decyzja organu odwoławczego zostanie wyeliminowana przez Sąd z obrotu prawnego.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right