Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 29 grudnia 2015 r., sygn. I SA/Łd 1184/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział I w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Cezary Koziński Sędziowie: Sędzia WSA Tomasz Adamczyk Sędzia NSA Bogusław Klimowicz (spr.) Protokolant: St. sekretarz sądowy Dorota Choińska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 29 grudnia 2015 r. sprawy ze skargi A S.A. z siedzibą w W. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie zawieszenia postępowania w sprawie określenia wysokości zobowiązania podatkowego w podatku od nieruchomości za 2009r. 1. uchyla zaskarżone postanowienie; 2. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S. na rzecz strony skarżącej kwotę 357 (trzysta pięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym postanowieniem z [...] r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w S. utrzymało w mocy własne postanowienie z [...] r. w przedmiocie zawieszenia postępowania w sprawie z odwołania A S.A. w W. (dawniej B S.A.) od decyzji Burmistrza Gminy i Miasta W. z [...] r., określającej spółce wysokość zobowiązania z tytułu podatku od nieruchomości za 2009 r.

W uzasadnieniu Kolegium wyjaśniło, że w odwołaniu od decyzji określającej zobowiązanie podatkowe, spółka zakwestionowała stanowisko organu podatkowego pierwszej instancji, zgodnie z którym linie kablowe położone w kanalizacji kablowej podlegają podatkowi od nieruchomości. Zdaniem spółki, w stanie faktycznym istniejącym od lutego 2009 r., kiedy to w wyniku umowy sprzedaży i leasingu zwrotnego z 31 stycznia 2009 r., właścicielem kanalizacji kablowej stała się C Sp. z o.o. z siedzibą w W., natomiast skarżąca spółka pozostała właścicielem przebiegających przez kanalizację linii kablowych, linie te nie mogą zostać uznane za budowle podlegające podatkowi od nieruchomości.

Postanowieniem z [...] r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w S. zawiesiło z urzędu ww. postępowanie odwoławcze na podstawie art. 201 § 1 pkt 2 w zw. z art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz.U. z 2015 r., poz. 613 ze zm.; dalej: O.p.), przyjmując, że rozpoznanie sprawy i wydanie decyzji było uzależnione od rozstrzygnięcia zagadnienia wstępnego przez inny organ lub sąd. Kolegium wskazało na znany z urzędu fakt, że prezydenci miast: W., G., W. i I. wystąpili do Sądu Okręgowego w W. (na podstawie art. 1891 K.p.c. w zw. z art. 199a § 3 i art. 13 § 1 O.p. oraz art. 1c ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jednolity: Dz.U. z 2014 r., poz. 849 ze zm.) z pozwami o ustalenie, iż wymieniona umowa sprzedaży i leasingu zwrotnego z 31 stycznia 2009 r. nie istnieje (odpowiednio sygn. akt: [...], [...], [...], [...]). Zdaniem Kolegium ustalenia dokonane w tym zakresie przez sąd powszechny, przesądzą o tym, czy spółka ma status podatnika w stosunku do przedmiotów opodatkowania, będących jednocześnie przedmiotem wspomnianej umowy. Kolegium odniosło się ponadto do zarzutu przedawnienia zobowiązania podatkowego i uznało, że bieg terminu przedawnienia uległ zawieszeniu z dniem wniesienia żądania ustalenia przez sąd powszechny istnienia lub nieistnienia stosunku prawnego lub prawa, stosownie do art. 70 § 6 pkt 3 O.p.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00