Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 3 grudnia 2015 r., sygn. IV SA/Gl 165/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym : Przewodniczący Sędzia NSA Szczepan Prax Sędziowie Sędzia WSA Andrzej Matan Sędzia WSA Małgorzata Walentek (spr.) Protokolant Monika Rał po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 3 grudnia 2015 r. sprawy ze skargi Ł.M. na orzeczenie [...] Komendanta Wojewódzkiego Policji w K. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie wydalenia ze służby w Policji 1) uchyla zaskarżone orzeczenie; 2) zasądza od [...] Komendanta Wojewódzkiego Policji w K. na rzecz skarżącego kwotę [...] złotych (słownie: [...] złotych [...]) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia [...] Komendant Miejski Policji w C. wszczął postępowanie dyscyplinarne przeciwko posterunkowemu Ł.M. i przedstawił mu zarzut, że w dniu [...] będąc słuchaczem szkolenia zawodowego podstawowego realizowanego w Szkole Policji w K. wbrew obowiązkowi zachowania trzeźwości stawił się do służby na obowiązkowym porannym apelu w stanie po spożyciu alkoholu, co stanowi naruszenie dyscypliny służbowej, określone w art. 132 ust. 3 pkt 6 ustawy o Policji.

Orzeczeniem z dnia [...] Nr [...] ten sam organ policyjny uznał obwinionego winnym popełnienia zarzucanego przewinienia dyscyplinarnego i orzekł w stosunku do niego karę dyscyplinarną wydalenia ze służby.

Z istotnych ustaleń organu przedstawionych w uzasadnieniu orzeczenia wynika, że Ł.M. [...] rozpoczął szkolenie zawodowe podstawowe w Szkole Policji w K. (zwanej dalej "Szkołą") o oznaczeniu [...]. W tym dniu zgodnie z programem szkolenia odbyło się zapoznanie z regulaminami i organizacją szkolenia. W dniu [...], w trakcie apelu porannego, dowódca Kompanii II powziął podejrzenie, że część słuchaczy może znajdować się pod wpływem alkoholu, w związku z tym polecił wskazanym funkcjonariuszom, w tym obwinionemu, udać się do dyżurnego Szkoły, gdzie zostali poddani badaniu na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Przeprowadzone o godzinie 07:42 badanie na urządzeniu typu Alkomat A.2.0 wykazało u obwinionego 0,19 mg/l alkoholu. Kolejnemu badaniu przeprowadzonemu przez funkcjonariuszy Komisariatu Policji [...] w K. Ł.M. został poddany o 07:50 na urządzeniu elektronicznym Alco-Sensor IV. Dokonany pomiar wskazał 0,21 mg/dm3 alkoholu w wydychanym powietrzu. Z uwagi na powyższe rozkazem Komendanta Szkoły Policji z dnia [...] nr [...] obwiniony został wyłączony ze stanu słuchaczy szkolenia. Dwukrotnie przesłuchany w charakterze podejrzanego Ł.M. nie przyznał się do zarzucanego mu czynu. Podczas drugiego przesłuchania wyjaśnił, iż przyczyną pozytywnych wskazań na zawartość alkoholu było wypicie w dniu [...] po powrocie ze śniadania kilku łyków soku z kartonu pozostawionego w ogólnodostępnej lodówce na kompanii dwa dni wcześniej, w którym mógł być alkohol. Po kwadransie od jego wypicia zaczął dziwnie się czuć, jego samopoczucie uległo dalszemu pogorszeniu w trakcie apelu, w związku z tym miał zamiar zgłoszenia dowódcy kompanii chęci udania się do lekarza po zakończeniu apelu, jednakże został wytypowany do przeprowadzenia badań na trzeźwość. Organ wyjaśnień tych nie uwzględnił między innymi dlatego, że obwiniony do czasu stwierdzenia u niego stanu po użyciu alkoholu nie zgłaszał dolegliwości uniemożliwiających uczestnictwo w apelu. Nie zgłosił również przełożonemu o pogarszającym się samopoczuciu związanym ze spożyciem soku, oraz że może być w nim alkohol, co organ uznał za istotne z racji przebywania na terenie Szkoły w systemie skoszarowanym, gdzie obowiązywał regulamin mówiący o zakazie wnoszenia i spożywania alkoholu. Ponadto, zdaniem organu, mając na względzie ogólnodostępne normy oraz wskazania zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu stwierdzone u obwinionego, koniecznym byłoby przyjęcie, iż spożył on w kilku łykach alkohol o bardzo dużym stężeniu procentowym, który nie został przez niego zidentyfikowany.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00