Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 30 grudnia 2015 r., sygn. II SA/Gd 415/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Tamara Dziełakowska (spr.) Sędzia WSA Wanda Antończyk Sędzia WSA Jolanta Górska po rozpoznaniu w Gdańsku w trybie uproszczonym na posiedzeniu niejawnym w dniu 30 grudnia 2015 r. sprawy ze skargi J. S. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 13 kwietnia 2015 r., nr [...] w przedmiocie wszczęcia postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji o podziale nieruchomości 1) uchyla zaskarżone postanowienie oraz postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 26 listopada 2014 r. nr [...]. 2) zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rzecz skarżącego J. S. kwotę 100 zł (sto złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

J. S. wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego skargę na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 13 kwietnia 2015 r. w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji.

Zaskarżone postanowienie wydane zostało w następujących istotnych dla sprawy okolicznościach faktycznych i prawnych:

Wnioskiem z dnia 22 września 2014 r. J. S. zwrócił się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego o stwierdzenie nieważności decyzji Prezydenta Miasta S. z dnia 4 grudnia 1978 r. nr [...]. Decyzją tą wszczęto postępowanie w sprawie ustalenia granic nieruchomości położonej w S. przy ul. K. obręb nr [...] oraz zatwierdzono projekt podziału przedstawiony na załączonej do decyzji mapie. Materialnoprawną podstawę wydanej decyzji stanowił art. 2, art. 4 i art. 5 dekretu o rozgraniczeniu z dnia 13 września 1946 r. (Dz.U. Nr 33, poz. 298) oraz art. 19 ustawy z dnia 6 lipca 1972 r. o terenach budownictwa jednorodzinnego i zagrodowego oraz o podziale nieruchomości w miastach i osiedlach (DZ.U. nr 27, poz. 192). Jednakże, w ocenie wnioskującego, decyzja ta, w zakresie podziału działki nr [...], położonej przy ul. K. [...] w S., wydana została bez podstawy prawnej. Podziału gruntów na podstawie art. 19 ustawy z dnia 6 lipca 1972 r. o terenach budownictwa jednorodzinnego i zagrodowego oraz o podziale nieruchomości w miastach i osiedlach można było bowiem dokonywać jedynie wobec gruntów stanowiących własność Państwa lub jednostek gospodarki uspołecznionej nie będących jednostkami państwowymi, a działka nr [...] w tym czasie była działką prywatną. Podstawy prawnej nie mogły stanowić również przepisy dekretu z dnia 13 września 1946 r. Ponadto, wnioskujący uważa, że na skutek dokonanego podziału stał on się osobą pokrzywdzoną. Podziału dokonano bezprawnie i bez jego zgody. Wnioskujący wyjaśnił, że zakupił nieruchomość zabudowaną przy ul. K. [...] w S. oznaczoną w tym czasie w ewidencji gruntów oraz w księdze wieczystej jako działka nr [...], obręb nr [...] i dopiero po tym jak ujawniono jego prawo w księdze wieczystej dokonano w niej wpisu o podziale nieruchomości w oparciu o kwestionowaną decyzję Prezydenta Miasta S. z dnia 4 grudnia 1978 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00