Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Białymstoku z dnia 2 grudnia 2015 r., sygn. I SA/Bk 1028/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Andrzej Melezini, Sędziowie sędzia SO del. do WSA Małgorzata Anna Dziemianowicz (spr.), sędzia WSA Paweł Janusz Lewkowicz, Protokolant st. sekretarz sądowy Beata Świętochowska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 2 grudnia 2015 r. sprawy ze skargi W. S. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] maja 2015 r., nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych oddala skargę.

Uzasadnienie

W dniu [...] lutego 2015 r. W. S. (dalej również jako skarżący) złożył wniosek, uzupełniony pismem z dnia 20 maja 2015 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia przedmiotowego.

Przedstawiając stan faktyczny skarżący wskazał, że na swój wniosek został przeniesiony do pracy w Sądzie Okręgowym w O. (poprzedni pracodawca to Sąd Okręgowy w Ł.). Z uwagi na stosunkowo niewielką odległość pomiędzy miastami, która wynosi 39 km w jedną stronę, skarżący codziennie dojeżdża do pracy. Zgodnie z art. 26 ust. 2 ustawy z dnia 16 września 1982 r. o pracownikach urzędów państwowych (Dz. U. z 2013 r. poz. 269 ze zm.), przysługuje mu zwrot kosztów podróży. Doprecyzowanie zasad wypłaty następuje w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 30 kwietnia 2002 r. w sprawie wysokości i warunków wypłacania świadczeń urzędnikom państwowym przeniesionym do pracy w innej miejscowości (Dz. U. nr 66, poz. 597). Zgodnie z § 4 tego rozporządzenia urzędnikowi przeniesionemu do pracy w innej miejscowości i nieprzesiedlającemu się, jeżeli jest możliwy codzienny dojazd do urzędu, do którego nastąpiło przeniesienie, zwraca się koszt biletu miesięcznego na dojazd publicznym środkiem transportu. Pismem Dyrektora Sądu Okręgowego w O. z dnia [...] lutego 2015 r. przyznano skarżącemu zwrot kosztów w wysokości 450 zł (wynika z cennika biletu miesięcznego PKS Ł. na trasie Ł.-O.-Ł.). Skarżący został poinformowany, iż od ww. zwrotu kosztów dojazdu będzie pobierany podatek. Skarżący wskazał również, że codzienne dojazdy do pracy, za które przyznano mu zwrot kosztów w wysokości 450 zł, nie odbywały się na podstawie zakupionego biletu miesięcznego, lecz zgodnie z ww. pismem Dyrektora Sądu Okręgowego w O., a podstawę do wypłaty kosztów dojazdu za każdy kolejny miesiąc stanowi złożone przeze niego oświadczenie (według wzoru) w Oddziale Finansowym Sądu w terminie do 10 dnia miesiąca następującego po miesiącu, którego zwrot dotyczy. Skarżący twierdzi, że z § 4 rozporządzenia nie wynika wprost obowiązek/konieczność przedłożenia zakupionego biletu miesięcznego, więc nie jest to wymagane przez pracodawcę.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00