Orzeczenie
Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 5 listopada 2015 r., sygn. II SA/Wr 526/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Olga Białek Sędziowie: Sędzia WSA Władysław Kulon (spr.) Sędzia NSA Andrzej Wawrzyniak Protokolant starszy sekretarz sądowy Anna Biłous po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 15 października 2015r. sprawy ze skargi Spółdzielni A. we W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego we W. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości I. uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję organu pierwszej instancji; II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego we W. na rzecz strony skarżącej kwotę 18726 zł (słownie: osiemnaście tysięcy siedemset dwadzieścia sześć zł) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Samorządowe Kolegium Odwoławcze we W. decyzją z dnia [...] r. nr [...], wydaną po rozpatrzeniu odwołania Spółdzielni A. (dalej jako: "Spółdzielnia"), utrzymało w mocy decyzję Prezydenta W. z dnia [...] r. nr [...], którą orzeczono o przekształceniu w prawo własności prawo użytkowania wieczystego, przysługującego Spółdzielni, w odniesieniu do nieruchomości gruntowej położonej we W. "przy ul. P. i ul. P.", oznaczonej geodezyjnie jako działki gruntu o numerach [...] i [...], AM-33, w obrębie S., o powierzchni 1925 m2, dla której prowadzona jest przez Sąd Rejonowy dla W.-K. IV Wydział Ksiąg Wieczystych księga wieczysta o numerze [...]. W podstawie prawnej decyzji Kolegium podano art 138 § 1 pkt 1 Kodeksu postępowania administracyjnego i art. 1 ust. 1 oraz art. 4 ust. 2, ust. 3 i ust. 10 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości (Dz.U. z 2012 r. poz. 83).
W uzasadnieniu decyzji Kolegium wskazano, że organ pierwszej instancji, po rozpatrzeniu wniosku Spółdzielni orzekł o przekształceniu w prawo własności, przysługującego Spółdzielni prawa użytkowania wieczystego opisanej na wstępie nieruchomości gruntowej (pkt 1 rozstrzygnięcia). Organ pierwszej instancji ponadto, w punkcie drugim rozstrzygnięcia, ustalił opłatę z tytułu przekształcenia praw rzeczowych w kwocie 1.150.820,00 zł i określił warunki jej zapłaty, a w punkcie trzecim odmówił udzielenia 50% bonifikaty od opłaty z tytułu przekształcenia.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right